Ana içeriğe atla

Windows Mobile 7.0

Microsoft firmasının son zamanlardaki yazılımsal yaklaşımları yıllardır alışkın olduğumuz şablonların dışına çıkmaya başladı. Bu farklı yaklaşımlar ilk olarak Windows Vista ve Office Sistem 2007 ile karşımıza çıktı. İlerleyen zamanlarda ise Microsoft Surface ile dokunmatik masalar karşımıza çıktı. Biz bu teknolojinin ne kadar farklı ve güzel olduğunu düşünürken Microsoft Silverlight ile web de, dokunmatik ve daha dinamik bir yaklaşımlar içerisine girmeye başladı. Tabii ki Silverlight teknolojisi başka bir teknolojinin web ’e uyarlanması ile ortaya çıkmıştı. Bu yeni teknoloji ise Windows Presentation Foundation (WPF) ‘dır. Bu yeni teknoloji ise Windows ile artık standartlaşmış olan formları artık kalıplarının dışına çıkararak çok daha görsel ve başarılı uygulamalar durumuna geçirmişti.

Web ve masaüstü uygulamalar geliştirilirken mobile sistemlerin geliştirilmemesini beklemek hayalden başka bir şey olamazdı. Özellikle Apple firmasının iPhone ürününde kullanmış olduğu mobile işletim sistemi taşınabilir cihazlarda görülmemiş özellikleri taşıyor ve dokunmatik cihazlarda devir açıyor gibiydi. iPhone ‘dan sonra IMate Touch 'in dokunmatik telefonu da formlar arası geçişi kübik olarak yapmıştı. Mobile işletim sistemlerinden bu kadar devrimsel değişiklikler yaşanırken Microsoft firması tarafından çıkartılmakta olan Windows Mobile (WM) taşınabilir cihazlar için işletim sisteminde de devrimsel değişiklikler yapılması beklenmekteydi.

Yaklaşık bir yıl önce çıkartılmış olan Windows Mobile 6.0 (WM 6.0) ile bir önceki sürümde yaşanan sorunlar kapatılmakla birlikte genel çizgiden dışarı çıkılmamıştı. Genellikle getirilmiş olan yenilikler tuş kilidinin yapılabilmesi, tek bir sürüm yerine standart profesyonel gibi sürümlerin çıkartılması ile kapsamsal olarak kullanabilmesinin sağlanması, performansından iyileştirilmeler ve bunlar dışında daha birçok özellikte yenilikler aramıza katılmıştı. Fakat yukarıda bahsetmiş olduğumuz diğer mobile işletim sistemi üreticilerinin yaptığı yaklaşımlar WM ’in bir sonraki sürümünden beklentileri arttırmıştı. Bu beklentiler karşısından Microsoft ‘ta çalışmakta olan WM geliştiricileri gereken yenilikleri yaptıklarını açıklamışlardı. Yapılamakta olan yenilikleri de BLOG ‘ları ile sunmaya başladılar. İşte bizde bu yazımızda WM geliştiricileri tarafından bizlere sunulmakta olan yeniliklere değinmeye çalışacağız.

Windows Mobile 7.0

Windows Mobile 7.0 'ı incelemeye başlamadan önce genel perspektifini yansıtan bir resim ile başlamak çok daha aydınlatıcı olacaktır.Yukarıdaki resimden de görebileceğiniz gibi dokunmatik taşınabilir cihazlara daha fonksiyonel bir kullanış kazandıracak. Ayrıca bizlere sunulmuş olan genel görüntülerinde tek kelimeyle Windows Mobile geliştiricileri bir devrim yapacaklar. Bu devrim özellikle işletim sisteminin görünüşünde ve kullanım kolaylığında ön plana çıkacak gibi gözükmektedir. Böyle bir değişime sebep olan etken ise Windows Vista ile birlikle kullanmakta olduğumuz teknolojik cihazların sistem özelliklerindeki inanılmaz yükselişler ve bu yükselişlerin sonucunda son kullanıcılar tarafında bu sistemleri maksimum olarak kullanabilecek ve geçmişten farklı olarak 2000 ‘li yıllarla uyumlu yazılımlar istenmektedir. İşte bu isteklerin karşılanması sonucunda web den masaüstü uygulamalara gelişimler yapılırken son etken olarak mobil işletim sistemlerinde de son bir yıldaki gelişim Microsoft tarafından da görülerek istenen değişikliklerin yapılması planlanmıştır. Bu yapılmış olan planlar 2009 yılında sunulacak olmasına rağmen günümüzden itibaren değişikleri bizlere sunarak karşımıza nelerin geleceğini göstermektedirler.

Microsoft Windows Mobile geliştiricileri tarafından hazırlanmış olan gayet uzun bilgilendirme dokümanında belirtilen çok güzel, güzel olduğu kadar da iddialı bir söz var; ”WM 7.0 tereddüt etmeden kullanabileceğiniz bir işletim sistemi olacaktır” diyorlar. Bu sözlerini de ilk olarak sunmuş oldukları ekran görüntüleri bizlere sunacaklarını belirtmektedirler. Ayrıca yapılacak olan değişikliğin sadece görüntüsel anlamda değil işletim sisteminin arka plan çalışma prensibinde de değişikliklere sebep olacağından bahsedilmektedir.

Windows Mobile 7.0 Ne Tür Yenilikler ile Geliyor?Üst taraftaki yazılarda iPhone ile gelen değişikliğin mobil işletim sistemlerinde de değişikliğe sebep olan faktörlerin başında olduğundan bahsetmiştik. Windows Mobile ‘da ki bu dramatik değişikliğin sebebi de diğer mobile işletim sistemleri hazırlayıcıları gibi iPhone ile gelen yeniliklerdir.

iPhone ‘nun dokunmatik taşınabilir cihazlardaki başarısı Microsoft tarafından da kabul edilmiş ve VM 7.0 ile gelecek özelliklerden bahsedilirken iPhone da ne varsa aynısı ve daha da fazlası yer alacaktır gibi iddialı sözler yer almaktadır.

Şimdi iPhone da varken WM ‘a da eklenecek olan özelliklerden bahsetmeden önce iPhone işletim sistemi kullanıcılara ne tür kolaylıklar sağladığına kısaca değinmek yararlı olacaktır. İlk olarak en çok ilgi çeken özelliği parmak ile formlar arası geçişlerde direk geçiş değil de sanki sayfa çevirme esnasında olduğu gibi sürüklenerek formlar arası geçişler sağlanıyordu. Bir diğer özelliği bilgisayarlarımızda kullanmış olduğumuz tarayıcıları sorunsuz bir biçimde telefon da kullanabilmemizdi (iPhone için Safari). Bir başka özelliği yer çekimine bağlı olarak ekranda yer alan resimlerin veya videoların dönmesiydi. Bu özellik birçok kişi tarafından çok başarılı bir özellik olarak görülmekteydi. Bir başka özelliği ise Google Eart gibi uygulamalar ile merak edilen bir yerin adresi ve telefonu bulunabiliyor ve istenen bir işlem var ise bulunan telefon numarası ile yapılabiliyordu. Genel olarak iPhone ‘nun özellikleri bunlardır. Bu özelliklere göz attıktan sonra WM ‘de ne tür yenilikler olduğuna artık değinebiliriz.

Not: Bilgisayar sektöründe firmaların kendilerini daha başarılı bir biçimde geliştirebilmeleri için başka firmalar tarafından gerçekleştirilmiş olan uygulamalar incelenerek bu uygulamaların eksiklikleri kapatılır ve daha başarılısı kullanıcılara sunulur. Microsoft geliştiricilerinin de iPhone teknolojisini bu kadar ayrıntılı bir biçimde incelemesi ve üzerine yenilikler eklenmesi yeni çıkacak uygulamalar için olması gereken bir işlemdir. Aksi taktirde yapılmak istenen bir işlem bir ay gibi bir süre alacakken yıllar boyunca süren çalışmalara dönüşebilmektedir. Yeni çıkmış veya çıkacak olan bir ürünü incelerken bu ince detayı aklınızdan çıkarmamanızı öneririm.

WM ‘in iPhone da yer alan birçok özelliği bünyesinde barındırdığından bahsetmiştik. Rakibinden farklı olarak WM 7.0 kullanıcı tarafından yapılmış olan el hareketlerini algılayarak bu el hareketi fonksiyonu gerçekleştiği zaman istenen işlemi kolayca yapabilmesini sağlayacaktır. Bu özellik geliştirilirken özelliklede Surface ile uygulanan teknolojinin kullanıldığından bahsedilmektedir.

WM 7.0 ile gelecek olan bir başka özellik telefonlarda yer alan kameraların en büyük sorunu olan elimiz titrediği zaman çekilmiş olan resmin bulanık bir biçimde çıkmasıydı. WM 7.0 fotoğraf çekilmesi esnasında elde olan sarsılmayı görüntü işleme teknikleri ile en uygun kareleri alarak kusursuz bir fotoğraf çekimi bizlere sağlayacaktır.

WM 7.0 ile ekranı kilitlememiz durumunda standart zamanlarda yapmış olduğumuz çizim işlemleri, bilgisayar işlemleri gibi özellikleri iptal edecektir. Bu sayede telefonumuzu şarjını en tasarruflu biçimde kullanmamız sağlanacaktır.

Windows Mobile 'in olağan üstü işletim sistemi temaları açısından devrim yaptığından bahsetmiştik. Bu devrim esnasından WM 5.0 ve WM 6.0 dan alışkın olduğumuz mavi veya standart sistem rengi kullanılmaktaydı. İlk olarak rengin hem iPhone da hem de Vista da kullanılmakta olan renk olan siyaha geçilmiştir. Bu geçişin dışında Vista ‘nın görüntüsel öğelerini bünyesinde barındırmaktadır. Bu görüntüsel özellikler grafiksel dönüşümler, pencerelerin şeffaflık özellikleri ve gölgelendirilmeleri gibidir.

Windows Mobile 7.0 ile diğer işletim sistemlerinden farklı olarak Media Player ‘da oluşturmuş olduğumuz müzik listesini silebilmekteyiz. İnternet sayfasını ise telefonumuzun ekranını tam ekran olarak kullanabiliyoruz. Bu özelliğin dışında Internet Explorer 7 ile Microsoft tarafından kullanılmaya başlanan web sayfasındaki "tab" özelliği WM 7.0 ile de kullanılmaktadır.

Şu anda hazır olmayan fakat planlanmış olan bir başka özellik ise maillerde ve SMS ‘ler de kullanılacak olan klavyenin tam ekran olarak kullanılabilmesidir. Şu anda ki sürümünde ise klavye ekranın yaklaşık olarak yarısını kapsamakta ve tuşlara basıldığı zaman büyük görüntüsü ile kullanılmaktadır. Tam ekran klavyenin yararları ufak ekranlı telefonlarda klavyede yer alan harfleri ve sayıları görmeleri oldukça zor olacağı için avantajlı bir özellik olacaktır.

Belki de son kullanıcı tarafından şu anda telefonlarda en çok kullanılan özellik olan fotoğrafların gösterilmesi üzerinde yapılan çalışmalar hoşlarına gidecektir. Çünkü hazırlanmış olan özellik sayesinde boyutu ne olursa olsun telefonunuzun ekranında tam ekran olarak gösterdiğimiz zaman maksimum görüntü kalitesi ile bizlere sunmasıdır. Bu özellik en çok yakınlaştırılarak çekilmiş resimlerin çözünürlükleri düşük olacağı için bu resimleri görüntülerken işimize yarayacaktır.

Kullanıcı Ara Yüzü İçin Yapılması Düşünülenler

İlk olarak tamamlanan özelliklerin neler olduğunu belirtip neler yapılmak istendiğine değinelim.

Tamamlanmış olan özellikler: Dokunmatik özellikler, el hareketi senkronizasyonları, scroll özelliklerin tanımlanması ve direk yapılacak olan işlemler.
Yapılma aşamasında olan diğer özellikler ise animasyonlar, el hareketi ile formlar arası geçişlerdir.

Şimdi ise hedeflenen özelliklerden bahsedelim.

İlk olarak bahsedeceğimiz özellik parmak ile yapılacak olan işlemlerde iyileştirme sağlanmasıdır. Bu işlem gerçekleştirildiği takdirde daha az dokunma ile en çok işlemi gerçekleştirmemiz mümkün olacaktır. En iyi sınıf hazırlanarak düşünülen işlemlerin gerçekleştirilmesi durumunda son kullanıcılara oldukça rahat bir kullanım olanağı sunulacaktır.

Hedeflenen başka bir düşünce ise minimum bellek performansı ile maksimum işlemin yapılmasıdır. Bu düşüncenin gerçekleştirilmesi durumunda çok daha basit telefonlar ile en uygun ve performanslı animasyon işlemlerinin, en iyi performansın sağlanması mümkün olacaktır. Böyle bir geliştirmeye sebep duyulmasının sebebi ise günümüzde kullanılmakta olan taşınabilir cihazların çok düşük bellekler ile ve grafik özellikleri çalışmasıdır.

Bir diğer hedeflenen özellik ise iPhone ile dokunmatik işlemlerin başarılı bir biçimde kullanılıyor olması sebebiyle kullanılmakta olan bu teknolojinin nasıl yapıldığı incelenerek en iyi dokunmatik sistemi oluşturmaktır

Son kullanıcı açısından getirilecek bir başka yenilik ise kaydırma çubuğu ile ekran üzerindeki yukarı ve aşağı dolaşma ile kısıtlı kalmayacağıdır. Yukarıdaki yazılarda da bahsettiğimiz gibi sağa ve sola animasyonlu bir biçimde geçişler ile son kullanıcı açısından başarılı bir sistem sunulacaktır. Tabii ki unutulmaması gereken başka bir özellik var ki bundan bahsetmeden geçemeyeceğiz. Kısa bir süreye kadar masaüstü bilgisayarlarda oynanmakta olan oyunların mobil sisteme dönüştürülmüş olarak telefonlarımızda da oynanabilecek olmasıdır. Bu özelliği okuduğunuzda zaten oynanabiliyordu diye bir söz söylemeniz mümkündür. Fakat biraz önce bahsetmiş olduğumuz minimum sistem özellikleri ile maksimum performans sağlanması olayı sayesinde oyunların grafikleri çok daha gerçekçi olarak sunulacaktır.

Telefonlarımızda dinleyecek olduğumuz ses dosyalarının kaliteleri yükseltilmiş olarak kullanılabilecek. Ayrıca günümüz telefonlarında karşımıza çıkan yüksek ses kaliteli müzikleri dinlememiz durumunda oluşan ses kesiklikleri ortadan kaldırılacak. Bunların dışında dinleyebildiğimiz bu müzikleri telefon çağrı melodisi olarak da kullanabileceğiz.

Dokunmatik ekranlı telefonlar tasarlanırken dokunmatik olarak sunulacak olan ekranların boyutlarının arttırılması ile geniş kullanım alanlı bir kullanım gerçekleştirmiş olacağız.

Ekran genişlemelerinin sağlanması sonucunda ise şu anda kullanmakta olduğumuz analog tuşlar kalkarak yazılımsal olarak geliştirilmiş olan dokunmatik ekran ile karşımıza çıkan sanal klavye kullanılacaktır. Hatırlasınız ki bu özellik iPhone ile bizlere sunulmuş ve tuşlara basarken ortaya çıkan sesler ortadan kalktığı için kullanıcıların beğenisini kazanmıştı.

Telefonumuzda gridList ler yardımı ile bir şeyler göstermek istediğimizde çok fazla veri sonuç olarak geri döndüğü zaman hangi veriye ulaşmak istediğimizi şaşırarak karıştırılabiliriz. Bu karıştırmayı öncelemek için verileri listelemek için kullandığımız paneli görsel öğelere de yer verilerek köşe noktalarından çekilmesi durumunda büyütülüp küçültülmesidir.

Ekran üzerinde gerçekleştirilen işlemler sonucunda kullanılmakta olan ikonlar, nesneler gibi öğelerin çözünürlüklerin bir değişiklik olmadan görülebilecektir. Bu işlemin gerçekleşe bilmesi için tasarlanacak olan öğelerin yüksek çözünürlükler de tasarlanması yeterli olacaktır.

Masaüstü bilgisayarlarımızdan alışkın olduğumuz bir uygulamanın çalışan dosyasını bulunduğu dosyadan başka bir yere sürüklediğimiz zaman kısa yolu oluşuyordu. Bu güzel özellik artık WM 7.0 ile bizlere telefonlarımızdan da sunulacaktır.

Bence gelecek olan en güzel özelliklerden birisi dokunmatik ekranlarda sadece tek parmak ile işlemlerimizi yapabiliyorken WM 7.0 iki veya daha çok parmağımızı kullanarak işlemlerimizi yapabileceğiz. Bu işlemlerin iPhone ile gerçekleştirildiğini resimlerin büyütülüp küçültülmesi işlemlerinden görmüştük. Fakat resim çizilmek istendiği zaman sadece tek parmak kullanılmaktaydı. Bu güzel özelliğin geliştirilmesi sonucundan ekran üzerinden istediğimiz kadar parmak kullanabileceğiz.

El Hareketleri İle Yapabileceklerimiz

Parmaklarımız ile genel olarak yapabileceklerimizi tekrardan hatırlamakta yarar var. Bunlar; kaydırma çubuğu olarak kullanabilme, ekran üzerindeki formları yatay ve dikey eksende animasyonlu bir biçimde kaydırılması, başka bir formun üzerinde yer alan program kısa yollarını başka bir klasöre sürükleme imkânı tanınması gibidir.

Arama yaparken ise parmaklarımızı bilgisayar farelerinde olduğu gibi sağ ve sol tuş gibi kullanabilmemiz mümkündür. Örneğin bu özellik sayesinde arama esnasından sol tuş özelliğini kullanarak aramayı bekletebilir veya konferans türü konuşmaları başlatabilmemiz mümkün olacaktır.

Daha önceki yazılarımızda kamera çekimi esnasından oluşan sorunlardan bahsetmiştik. Bu sorunların çözümü için Microsoft araştırma geliştirme biriminin (Microsoft Research) yaptığı gelişmelerden biraz daha bahsedelim. İlk olarak başlıca sorun olan fotoğraf çekimi esnasında titreşimlerden oluşan sorunlardan bahsetmiştik. Bu sorunun çözümü için en doğru kare seçilerek görüntü işleme teknikleri ile çözülebildiğine değinmeye çalışmıştık. Bu sorunun dışında karşımıza çıkan bir başka sorun ise telefonumuzu dik olarak değil de açılı bir biçimde tutarak fotoğraf çekmemizdir. Bu durumda örneğin 45 derece açı ile çekilmiş bir resme daha sonra bakılmak istendiğinde çekildiği gibi olduğunu görürüz. Fakat bu tür çekimlerin sonucunda özellikle istemiyorsak resimlerin sanki dik olarak çekilmiş düzeninde görülme daha hoş bir görünüm sunmaktadır. İşte bu sorunun çözülmesi için yine en doğru kare seçimi ve telefonun yer çekimi ile yapmış olduğu açı göz önüne alınarak gerekli çalışmalar sonucundan bu tür sorunlardan da kurtulmuş oluyoruz. Günümüzde telefon kullanıcılarının kameralarını fotoğraf makinesi gibi kullandığını düşünürsek daha profesyonel resim çekimi açısından bu özellik kullanıcıların oldukça beğenisini kazanacaktır.

Ayrıca Windows Mobile 8 ‘de el hareketleri için yardımcı bir asistan olabileceğinden bahsedilmektedir. Fakat bu özelliğin Windows Mobile 7.0 ‘da olmayacağı kesin gibidir.

Windows Mobile 7.0 ‘da Media Player ve Resim Görüntüleyicisi gibi uygulamalarda müzikler ve resimler arası geçişlerde bu öğeler birbirlerinden ayrılarak sanki bir uzayda dolanıyormuş gibi bir görünüm veriyor ve tekrar istenen bir sonraki öğeye geçildiğinde standart görünüme geçilmektedir. Bu özellik telefonu olan kullanıcıların daha çok eğlenmesini sağlayacaktır. Bu işlemleri aşağıdaki resimde daha ayrıntılı bir biçimde görebilmekteyiz.Media Player ile ilgili başka bir özellik ise albüm kapaklarını ve müzik dosyasının içeriğini oldukça güzel bir görünüm ile bizlere göstermektedir. Bu özelliğin görüntüsünü yazımızın ilerleyen yerlerinden sizlere sunacağız.

Değineceğimiz bir başka özellik ise internet tarayıcımızda sayfaların boyutları telefonumuzun ekranın boyutu geçmesi durumunda ne tür işlemleri gerçekleştireceğimizdir. Ama bunları anlatmadan önce ne demek istediğimizin daha net şekilde anlaşılabilmesi için resmini verelim.Windows Mobile 7.0 ‘ın internet tarayıcısı olarak Internet Explorer ‘ı kullanacağı kesindir. İnternet sayfalarını görüntüleyeceğimiz zaman yukarıdaki resimde sol tarafta yer alan telefon resmi gibi sadece bir kısmı görüntülenmektedir. Bu sorunu gidermek için daha önceden bahsetmiş olduğumuz parmaklarımız ile ekran üzerinde yer alan formu yatay ve dikey olarak hareket ettirebiliyorduk. İşte bu özellik kullanılarak internet sayfasının bir kısmını bitirdikten sonra kaydırma çubuğu ile uğraşmadan rahatça başka bir kısmını görüntüleye bilmemiz sağlanacaktır.

Resimde dikkat ettiğiniz üzere sağ taraftaki telefonda açık olan pencerelerin tab biçiminde gözüktüğünü göreceksiniz. Bu özellik ile daha önceden WM işletim sistemlerinde ekranda sadece açık olan pencerenin görülebilmesi özelliğini ortadan kaldıracak ve açık olan sayfayı görev çubuğuna indirmeden açık olan pencereler görülebilecek.

Uyku Durumundan Çıkış ve Ekran Kilidi

Bu özelliği incelemen önce sarsılma durumunda ve uyku durumundan çıkış esnasında telefonun nasıl bir görünüm alacağına dair bir resim sunmak daha yararlı olacaktır.Telefonun sarsılmasından sonra ilk olarak yazılar bulanıklaşacak ve daha sonra net okunabilecek düzeye gelecektir. Aynı şekilde kilitli durumdan çıkışta da sarsılma durumunda yaşananlar gerçekleşecektir.

Şimdi de uyku durumundan çıkış şeklini adım adım açıklayan bir resme bakalım.Bu tür grafiksel öğeler oldukça güzel olmakta birlikte uyku durumundan çıkış esnasından oluşabilecek ekstra zaman kayıplarından ötürü çok sinir bozucu bir durumda olabilir. Fakat genel olarak hızlı bir biçimde işlemlerini tamamlayabilirse oldukça güzel bir dönüşüm olacaktır.

Zaman aralığında gelişecek başka bir özellik ise ekrana bir şeyler çizebilmektedir. Bu işlemler resmin üzerine dokunulduğu zaman dalga durumunu alması veya resim çizmeye yarayan bir yazılım üzerinden istediğimiz şekilde bir şeyler çizebilmemize yarayacaktır. Bir diğer özelliği ise yazı yazmak istediğimiz zaman tuşlarla veya sanal klavye ile uğraşmak yerine parmağımız yardımıyla yaptığımız harfleri tanımlayarak yazı yazmasıdır. Bu işlemelerin hepsinin gerçekleşebilmesinin kilit noktası ise ekrana bir şeyler çizebilmektedir.

Şimdi bu yukarıda açıklamış olduğumuz özelliği ilk olarak tasarımsal bir resim ile daha sonrada uygulamadan alınmış olan ekran görüntüsü ile görelim:Şimdi de ekrana dokunulması durumunda oluşan dalgalanmayı ve yapılan çizime ait ekran görüntüsüne göz atalım:Görüntüler her şeyi anlatmaya yetiyor...

Hafif Dokunuşlar ile Kaydırma Çubuğu İşlemleri

Kaydırma işlemleri ile ilgili yaralanacağımız birkaç uygulamadan bahsetmekte yarar var. İlk olarak program listesi arasından istediğimiz şekilde dolaşmamıza yaramaktadır. Bunun dışında üst kısımda yer alan program arasında dolaşabilmemiz mümkündür. Tabii sadece bu iki özellikle kısıtlı kalmıyor. Bu özelliklerin dışında Outlook ‘a gelen maillerimizi kontroller ederken yeni mailler liste halinde karşımıza çıkmaktadır. Çıkan bu liste çok fazla ise kaydırma çubuğunu kullanmamız gerekecektir. Bu kaydırma çubuğu kullanma zorunluluğundan kurtulmamızı da sağlayacaktır. Başka özelliklerde yer almaktadır. Bunlara yazımızın ilerleyen yerlerinde görüntüsel olarak değinmeye çalışacağız.

İlk olarak ekran görüntüsüne göz atacağımız uygulama, programların yer aldığı üst çubuk üzerinde ki hareket ve daha önceden kullanılmış olan programlara ulaşımı gösteren bir resim olacaktır.Şimdi inceleyeceğimiz ekran görüntüsü ise Outlook uygulamasında kullanım kolaylığı ile ilgilidir.iPhone ‘dan bahsederken GoogleEarth uygulaması yardımı ile dünya üzerindeki herhangi bir nokta ile ilgili bilgilere ulaşabileceğimizden bahsetmiştik. Windows Mobile 7.0 ile de LiveEarth uygulaması ile dünya üzerindeki farklı noktalar ile ilgili bilgilere ulaşabilmemiz mümkündür. Şimdi bu LiveEarth ile ilgili ekran görüntüsüne göz atalım:Bu uygulama yardımı ile dünya üzerinde istediğimiz bir mağazanın ya da noktanın telefonuna ve adres bilgilerine ulaşabilmemiz mümkündür.

Windows Mobile 7.0 ‘ın genel tanıtımından bahsederken özellikle kullanıcılara kullanım kolaylığı konusunda büyük gelişmeler yapılacağından bahsetmiştik. Bu kolaylıklara ek olarak birkaç özellikten daha bahsedelim. İnternet sayfalarının görüntülenmesinde eğer telefonumuzun ekranına sığmıyorsa parmak hareketleri ile sayfa üzerinde hareket edebilmemiz mümkündür. Bu hareketlerin dışında sayfanın genelini de yakınlaştırıp uzaklaştırmamız mümkündü. Bu özeliliklerin dışında internet sayfaları ile ilgili başka bir özelikler daha var. Bunlardan en çok kullanılması düşünülen özellik ekranda seçilen bir noktanın yakınlaştırılmasıdır. İnternet sayfalarının dışında sanal klavye kullanırken eğer kullandığımız telefonun ekranı küçükse karşımıza çıkan klavyede karakterler oldukça küçük gözükecektir. Bu durumun ortadan kaldırılması için istenen karakterlere ön izleme yapılabilmesi mümkündür. Bir diğer özelliği ise okumakta olduğumuz dokümanların üzerinden sanki fosforlu kalem ile çiziyormuşuz gibi çizebilmemize olanak tanımasıdır.

Şimdi bahsetmiş olduğumuz bu özelliklerin yer aldığı ekran görüntüsüne göz atalım:Yukarıdaki resimde yer alan Word dokümanına dikkat ettiyseniz Word 2007 kullanılmaktadır. Bu kullanım şekli sayesinden bizlere oldukça fazla kolaylık sağlayan Office Ribbon ‘larını kullanabilmemiz sağlanmıştır.

Şimdi göreceğimiz ekran görüntüsünde Office üzerinde ekran kilitlenmiş olarak bulunmaktadır. Bu kilitlenme işlemi bilgisayarlarımızda kullandığımız sağ tuş fonksiyonu kullanıldığı zaman gerçekleşmektedir ve yapabileceğimiz işlemler sıralanmaktadır.İnceleyeceğimiz bir diğer ekran görüntüsü ise arama yapıldığı zaman ekranın kilitlenmesi, çabuk menüde nelerin olduğu ve parmağımız ile hızlı olarak kaydırma işlemi yapmak istediğimizde oluşan görüntüdür.Hızlı kaydırma işlemleri yaparken ekranın kilitlenmesi gerçekleşmektedir. Aynı şekilde hızlı menünün çıkması esnasında da arka plan kilitlenir ve sadece açılan menü aktif olarak yer alır.

Yukarıdaki bahsettiğimiz özelliklerden biride şarkı dosyaları ile ilgili bilgilere ulaşabilmemizdi. Bu durum ile ilgili ekran görüntüsü aşağıdadır.Yukarıda görülen işlemleri yapabilmemiz için gerekli olan yazılımlar WM 7.0 ile bizlere sunulacaktır. Ayrıca albüm kapağı gibi özellikleri Microsoft ‘un müzik servisi olan Microsoft Zune yardımıyla ulaşılabilmektedir. Ayrıca ulaştığımız bu müzikleri telefonumuza indirdikten sonra da dinleyebilmemiz mümkündür.

Son olarak göz atacağımız ekran görüntüsü ise resimler çekilirken ve görüntülenirken yer çekimi ile ilişkili olarak kendisini yeniden düzenlemesidir. Bu teknolojinin bir benzer iPhone ile fotoğraflar ve videoları görüntülerken kullanılmaktadır. Bu işlem yer telefona yerleştirilmiş olan algılayıcı ile yer çekimini kontrol ediyor ve telefonun belirtilen yer çekimi düzeninden farklı bir açı almış ise yeni duruş şekline göre ekrandaki görüntü kendisini yenilemektedir. Bu özelliğin WM 7.0 ile kullanım şeklini gösteren ekran görüntüsüne göz atalım:Bu yöntem resmin duruma göre genişletilebilirlik ve uyumluluk özelliklerinin birlikte uyumu ile çalışmaktadır. Bu birliktelik kamera ile alınmış olan görüntünün her durumda sorunsuz bir biçimde ekranda görüntülenebilmesini sağlayacaktır.

Windows Mobile 7.0 ‘ı tanımayı burada bitirmiş oluyoruz. Windows Mobile 6.1 ‘in sunulduğu şu günlerde WM 7.0 ile yapılmış ve yapılmakta olan çalışmaları gördüğümüz zaman bu yeni sürümü çok yakın bir tarihte kullanabileceğimiz görülüyor. Belki de Bill GATES 2008 yılının sonunda başkanlığı bırakırken son sunumunu Windows Mobile 7.0 ile yapacak. Bunun gerçekleşmesini görebilmek için bekleyip görmek gerekiyor. Fakat ortak kanı 2009 yılı taşınabilir cihazlarda kullanılmakta olan işletim sistemleri için gerçek bir devrimin yaşandığı bir yıl olacaktır.

Not: WM 7.0 ile kullanılması planlanan çoklu parmak ile kullanım özelliğini karşılayacak ürün günümüzde yoktur. Bu ince detayı belirtmekte yarar var.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle,

İyi çalışmalar…

Turhal TEMİZER

Kaynak
Microsoft Blog News Channel

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Olasılıksız - Kitap Yorum

Olasılıksız hayatımda okuduğum en iyi kitaptı. Tek çırpıda hiç sıkılmadan, eğlenerek okudum bu kitabı, tavsiyem sizinde okumanız.Kitabın kapağı ve içeriği ile ilgili kısa bilgi aşağıdadır.Olasılık, tahmin, düşünceler, nöbetler, karışıklıklar, ileriyi görebilme zannı, dejavu ve tabii ki olasılıksız şeyler. Bu kelimelerle içli dışlı olabileceğiniz, bütün bu kelimelerin yaşamdaki yerini kavrayabileceğiniz müthiş bir uyarlama.Adam Fawer' ın ortaya çıkardığı bu uyarlama romanın müthiş bir çalışmanın ve araştırmanın sonucu ortaya çıktığının kitabın başından sonuna kadar farkındasınız. Bu uyarlamasını, derin araştırmalarıyla birleştirip romanı tekdüzelikten çıkarıp müthiş bir yere koyduğu için de Fawer' a müteşekkir oluveriyorsunuz. Sıkıcı diye nitelendirebileceğiniz teorik bilgileri bile bir çırpıda okuyuveriyorsunuz. Teorik bilgiler dahi olaylarla sonuna kadar bağlantılı aktarılmış. Tekdüzelikten çıkmış bir roman; olasılıksız. Her an olayın kurgusunun değişmesi olasılık dahilinde. …

.Net 3.5 SP1 – Full Install Packages (Tam Kurulum)

.Net Framework 3.5 SP1 ‘i bilgisayarınıza kurmak istediğinizde normal şartlar altında Microsoft ‘un sitesinde 2.7 mb ‘lik bir dosya indirir ve kurulum işlemlerinizi bu dosya üzerinden yaparsınız. Ancak bu indirmiş oluğunuz dosya yaklaşık 220 mb ‘lik veriyi internetten indirerek kurulum yapmaktadır. İnternet çıkışına izin verilmeyen kurumlar ve kuruluşlar için bu durum bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü aşağıdaki link yardımı ile tam yükleme paketini indirdikten sonra hiç internet ihtiyacınız olmadan .Net 3.5 SP1 ‘i kurabilmeniz mümkün olacaktır.Link

Çoklu Dil Desteği – Veri Tabanı Tasarım Örnekleri ile

Zaman içerisinde karşımıza çok farklı projeler gelebilmektedir. Ancak bu projeler içerisinde özellikle de global ölçekli ya da bu ölçekte uygulama geliştiren firmalarda bazı temel gereksinimler sürekli olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu gereksinimlerden biri ve belki de en önemlisi olan çoklu dil desteğinin veri tabanı (DB) katmanında nasıl yapıldığını kısa ve hızlıca inceliyor olacağız.Öncelikle çoklu dil desteği dediğimizde aklımıza gelen ilk çözüm yolu *.resx dosyalarını kullanmak gelmektedir. Ancak bu uzaktan yönetilen ya da anlık olarak metin değişikliği gereksinimi bulunan uygulamalarda bazı ufak problemler çıkartabilmektedir.Ne gibi problemler derseniz; iki grupta inceleyebiliriz. Web projeleri ve windows üzerinde çalışan projeler.Web projelerinde IIS üzerinde yer alan bir *.resx dosyasını değiştirdiğinizde son kullanıcı tarafında etkisi hemen görülmeyebilir. Cache mekanizmaları sebebiyle ortalama 15-30 dakika arasında bir görüntüleme süre farkı ile karşılaşabiliriz. Faha köt…