Adam Fawer - Empati ==> Kitap Yorum

empati

Duygusal sınırlarda bir yolculuk: Empati
“Yaşamınızın kontrolü sizde değil.
Öyle olduğunu düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz.
Elbette ki kendi kararlarınızı kendiniz vermekte özgürsünüz.
Bu kitabı kapatabilirsiniz.
O sandalyede oturmaya devam edebilirsiniz.
Ya da gözlerinizi oymak gibi çılgınca bir şey yapablirsiniz.
Ne isterseniz yapabilirsiniz.
Ama sorun şurada: Ne isteyeceğinizi kontrol edemezsiniz.
Kitabevine girdiğimde yeni çıkanlar bölümüne göz atarken karşılaştım bu kitapla. Olasılıksız adlı büyük yankı uyandıran kitabın yazarı Adam Fawer’ın 2. kitabı Empati. Olasılıksız’dan sonra Adam Fawer’ın yazma yeteneğine hayran olmuştum zaten. Kitabın arka kapağına baktığımda bu sözler karşıladı beni ve karmaşık düşünceler denizinde sürüklenmeye başladım. Kitabı edinip okuduğumda ise şunu gördüm ki Empati hem içerdiği heyecanla hem de yazarın zaman zaman başvurduğu geriye dönüşlerle okuyucuyu her daim tetikte tutabilen, okuyucunun ilgisini dağılmadan muhafaza edebilen bir kitap. Yazar kitap sayfaları arasında okuyucuyla bir kedinin fare ile oynaması gibi oynuyor. İşin güzel tarafı ise bu oyun sırasında okuyucu kendini bir dedektif gibi hissediyor ve en önemli ipucunun kitabın sonunda elde ediyor.
Konusunu kısaca anlatmak gerekirse kitapta beyin yapısında farklılıklar olan birkaç çocuğun devletin gizli amaçları uğruna empati yeteneklerinin sömürülmesi işleniyor. Daha sonra bu çocuklar içinde bulundukları durumdan kurtarılıp yeteneklerini kullanmalarını engelleyecek bir işlene tabi tutuluyorlar. Kitap da bu yeteneklerine yeniden kabuşmalarını anlatarak başlıyor.
Genel olarak dini sömürüden güç hırsına, cinsel tercihlerden insan ilişkilerine kadar pek çok konuda bir şeyler söyleyen bu kitaba kitaplığınızda bir yer açmanızı tavsiye ederim. Felsefeyi, bilimi, gizemi yaşamak için güzel bir yol, kaçırmayın derim…

Olasılıksız kitabının yorumu için bu linki kullanabilirsiniz...

Yorum Gönder

1 Yorumlar

Semazem dedi ki…
http://cihangirgulegen.com/gunce/?p=90

Ad Code

Responsive Advertisement