Ana içeriğe atla

Windows 7 – Nasıl Kurulur?

Windows 7 işletim sistemini bilgisayarımıza kurmak istediğimizde hangi adımları takip edeceğimizi bu yazımıda inceleyeceğiz.

Windows 7 Sistem gereksinimleri nelerdir?

Minimum 16 GB harddisk alanı ve 1 GB ram ile 1 Ghz işlemciniz varsa Windows 7 ‘yi çalıştırabileceksiniz. Eğer tam performans ile Windows 7 kullanmak istiyorum diyorsanız 2 GB ram ve 2.0 Ghz (çift çekirdek) CPU sizin için daha iyi bir çözüm olabilir.

NOT: Eğer Windows Vistayı sorunsuzca çalıştıran bir bilgisayarınız varsa Windows 7 ile daha performanslı bir şekilde çalışabildiğinizi göreceksiniz.

Windows 7 RC ‘ye nereden erişebilirim?

RC sürümü Microsoft tarafından geçtiğimiz günlerde kullanıma sunuldu. Windows 7 RC ‘yi http://www.microsoft.com/Windows/Windows-7/download.aspx adresinden indirebilmeniz mümkündür.

Windows 7 Nasıl Kurulur?

Kurulum için iki yönteminiz vardır. Az önce indirdiğiniz Windows 7 RC bir .ico yani DVD imajıdır. Bu image ‘ı ya dvd yazma programları ile bir diske yazdıktan sonra kullanacaksınız ya da Virtual PC gibi bir uygulamaya kurulum dosyası olarak göstererek sanal pc üzerine kuracağız.

Biz bilgsayarımıza yeni bir işletim sistemi gibi düşünerek ve Windows 7‘yi DVD’ye yüklediğinizi varsayarak anlatacağız.

DVD’yi bilgisayarımıza takarak PC mizi yeniden başlatıyoruz. Yalnız bu işlemi yaparken Bios ayarlarınızdan boot segmesini seçip, önceliği DVD sürücünüze vermeniz gerekiyor. Bu işlem için bilgisayarımız ilk açıldığında “DEL” tuşuna basarak anakart bios ayarlarına giriyor ve BOOT segmesini buluyoruz. Bu segmede Primary veya 1st Boot device yazan yerin karşısında DVD sürücümüz olmalı.

win7_setup_wizard

Bilgisayarınız DVD içindeyken tekrar başlatılıyor ve ekrana “press any key to boot from CD or DVD” yazısı geliyor. Bu yazıyı gördükten sonra 8 saniye içinde herhangi bir tuşa basmanız gerekmektedir. Aksi halde bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekecek.

Şimdi basamak basamak ilerleyelim:

 1. Karşımıza mavi bir Windows 7 ekranı çıktı. İlk olarak Dil tercihi yapın.
 2. Bir sonraki ekranda Install NOW butonuna tıklayın.
 3. Lisans sözleşmesini okuyup, kabul ediyorsanız onaylayın. Onaylamıyorsanız kurulum sona erecektir.
 4. Gelen ekranda Custom (Advanced) seçeneklerini göreceğiz. Advanced tıklayalım.
 5. Drive Options (advanced) tıklıyoruz.
 6. Bu bölümde harddiskinizi formatlayabilir ve  bölümlere ayırabiliriz. Windows 7 yi kurmak istediğiniz sürücüyü seçip, ( C:  veya D: gibi ) “next” tıklayın.
 7. Yeniden başlatma tamamlandıktan sonra aynı diğer windows sürümleri gibi bilgisayarımıza isim veriyoruz. Kullanıcı adımızı belirliyoruz.
 8. Unutmayacağımız bir şifre belirliyoruz.
 9. Sonra product key giriyoruz. Eğer yoksa indirme işlemini yaptığımız sayfadan temin edebilmeniz mümkündür.
 10. Çıkan ekranda “Use recommended settings” tıklıyoruz.
 11. Tarih, saat giriyoruz. Ağımızı belirliyoruz.
 12. Windows 7  kuruldu.

Artık Windows 7 kurulu bir bilgisayara sahipsiniz. Şimdi donanım ve windows güncelleştirmelerinizi yaptıktan sonra Windows 7 ‘yi kullanabilir duruma geleceksiniz.

Windows 7 ‘de Aktivasyon Nasıl Yapılır?

Start (BAŞLAT) butonundan Computer bulup sağ tıklayalım. Buradan da Properties tıkıyoruz. Bilgisayarımız internete bağlı iken Activate Windows Now butonunu tıkladığımızda aktivasyon işlemi tamamlanmış olacaktır.

Yorumlar

Mert dedi ki…
Benim bilgisayarımda Vista Basic kurulu. Format atmadan bahsettiğiniz bu dvd ile yukarıdaki işlemleri yapıp Windows 7'ye geçiş yapabilirmiyim yoksa format mı atmam gerekiyor öncelikle ?

Teşekkürler şimdiden.
Turhal Temizer dedi ki…
Merhabalar,

eğer ki kullandığınız Vista sürümü wın 7 ye yükseltilmeye uygunsa bilgisayarınıza format atmadan bilgisayarınıza kullanıcı adınız ile giriş yaptıktan sonra wın 7 DVD sinı yerleştirin ve çalıştırın. İlerleyen adımlarınızdan upgrade seçeneğini göreceksiniz. Eğer ki kullandığınız surum bu özelliğe sahip ise işletim sisteminiz olduğu gibi yükseltilecek ve kullanmış olduğunuz bütün programları sorunsuzca kullanabiliyor olacaksınız. Eğer ki yukseltilme özelliği taşımıyorsa ise malesef format atmanız gerekecektir.

Kolay gelsin.
recai dedi ki…
notebook kullanıyorum ve xp servicepack 2 kurulu direk windows 7 dvd ile kurulum yapabilirmiyim yoksa windows7 ye geçebilme cd si mi oluşturucaz.. vistadan xp ye geçme cd si gibi.. ayrıca notebook driverları için windows 7 uyumlu driverları download mı yapıcaz.. yardım ederseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler
Adsız dedi ki…
SELAM ARKADAŞLAR WİNDOWS 7 VE YA WİNDOWS VİSTA ORJİNAL CD Sİ OLAN VARSA BANA BİR KOPYASINI YANİ YEDEGİNİ YOLLARSA PARASI NEY İSE VERİRİM TABİ 32 BİTLİK BİLGİSAYAR İCİN İLGİLENEN ARKADAŞLAR VARSA BANA YAZABİLİRLER MSN DEN MSN NEM kadir_bedo@hotmail.com YADA CD YE KARŞILIK BENDE ESET SMART SECURİTY 45 YILLIK CD SİNİ SİZE GÖNDEREBİLİRİM İLGİLENEN ARKADAŞLAR MSN Mİ EKLESİN BANA YASSIN kadir_bedo@hotmail.com

Bu blogdaki popüler yayınlar

SharePoint 2010 - Content Query for Blog Posts

I hope this post will help many of you feel comfortable with using the Content Query Web Part. In this post I will walk you through the process of creating a content query web part and configuring it to show custom field types. I will also give details on how to use XSLT to stylize and format the data being pulled. I will be using the following scenario as an example. Say that you had a site collection with a top level publishing site. This publishing site would display a the most recent blog posts from all blog sites within its own site collection. To solve this problem we will use a Content Query Web Part and a customized ItemStyle.xsl using XSLT. Please note that the “SharePoint Server Publishing Infrastructure” needs to be enabled at the site collection to display the content query web part. Step 1: Add a Content Query Web Part to Page Navigate to the site that you want the blog posts to show up and click on edit page. Under Editing Tools in the Ribb

.Net 3.5 SP1 – Full Install Packages (Tam Kurulum)

.Net Framework 3.5 SP1 ‘i bilgisayarınıza kurmak istediğinizde normal şartlar altında Microsoft ‘un sitesinde 2.7 mb ‘lik bir dosya indirir ve kurulum işlemlerinizi bu dosya üzerinden yaparsınız. Ancak bu indirmiş oluğunuz dosya yaklaşık 220 mb ‘lik veriyi internetten indirerek kurulum yapmaktadır. İnternet çıkışına izin verilmeyen kurumlar ve kuruluşlar için bu durum bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü aşağıdaki link yardımı ile tam yükleme paketini indirdikten sonra hiç internet ihtiyacınız olmadan .Net 3.5 SP1 ‘i kurabilmeniz mümkün olacaktır. Link

Microsoft .Net Framework 3.0 & 3.5 Full Download

.Net ile yazılım geliştiricilerin özelliklede Framework 3.x ile geliştirenlerin başlıca sorunu kurulum dosyası hazırladıklarında .Net Framework ‘ü kurmak için internete bağlanmalarıdır. Çünkü kurulum dosyaları 2-3 MB arasıdır. Yavaş internet kullanıcılarında ve kurumsal şirketlerde projelerin çok ama çok geç kurulmasına sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü sizlere .Net 3.x Framework ‘lerin tam kurulabilir paketlerinin linklerini sizlere sunuyorum. Umarım yararlı olur. Microsoft .NET Framework 3.5 Setup 32-bit version (Boyut(Size): ~200MB Microsoft .NET Framework 3.0 Setup 32-bit Version (Boyut(Size): ~50MB) 64-bit Version (Boyut(Size): ~90MB) Herkese iyi çalışmalar, kolay kurumlar diliyorum. :)