Ana içeriğe atla

WPF – Routed Event Kontrol Etmek

Windows Presentation Foundation (WPF) ile uygulama geliştirirken karşılaştığımız farklılıklara ne tür çözümler getirebileceğimizi incelemeye devam ediyoruz. Bu sefer inceleyeceğimiz konu WPF uygulamalarında kullanmış olduğumuz Routed Event ları incelemek olacaktır. Event kontrolü profesyonel projeleri yönetirken, süreçleri takip ederken ve uygulama geliştirirken oldukça gerekli bir işlemdir. Fakat bu işlemi hadi kontrol edelim diyince yapamıyoruz. Peki, nasıl yapabiliyoruz? İncelemeye çalışalım.

Projelerin kontrolü esnasında kullandığımız eventları takip etmek istediğimiz zamanlar olur. Bu durumda event manager sınıfnı kullanmak yeterli oluyordu. Ancak bu durumda WPF kullanırken biraz daha farklılaşıyor. EventManager sınıfında dönen kayıtların içerisinde dolaşıp EventManager 'in alt özelliklerinden RegisterClassHandler ile yakalanması gerekmektedir. Sonrasında bu event ları görebilir duruma geliyoruz.

Şimdi küçük bir örnek yardımı ile nasıl kontrol edebileceğimize göz atalım.

Visual Studio 2008 ya da 2010 üzerinde WPF projesi oluşturuyoruz. Sonrasında oluşturmuş olduğumuz projeye UserControl ekliyoruz. Sonrasında userControlLoaded olayını içine alacak şekilde aşağıdaki kod bloğunu ekliyoruz.

UserControl1.xaml.cs
using System;
using System.Windows;
using System.Windows.Controls;

namespace EventManager_
{
    /// <summary>
    /// Interaction logic for UserControl1.xaml
    /// </summary>
    public partial class UserControl1 : UserControl
    {
        public UserControl1()
        {
            InitializeComponent();
            Loaded += new RoutedEventHandler(UserControl1_Loaded);
        }

        void UserControl1_Loaded(object sender, RoutedEventArgs e)
        {
            var eventManager = EventManager.GetRoutedEvents();
            foreach (var routedEvent in eventManager)
            {
                EventManager.RegisterClassHandler(typeof(UserControl1), routedEvent, new RoutedEventHandler(handler));
            }
        }
        internal static void handler(object sender, RoutedEventArgs e)
        {
            Console.WriteLine(e.OriginalSource + "=>" + e.RoutedEvent);
        }
    }
}

Yapmış olduğumuz bu işlem sonrasında artık çalıştırılan eventları izlemek kalıyor. Peki çalıştırdığımızda nasıl bir görünüme kavuşuyor. 

RoutedEvent

Formun üzerinde fare ile dolaştığımızda mouse olayları, tamam diyim bilgilendirmeyi kapattığımızda ise bu mesajı gösteren olayı görürüz.

Umarım yararlı olabilmiştir.

Turhal Temizer

info@turhaltemizer.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

SharePoint 2010 - Content Query for Blog Posts

I hope this post will help many of you feel comfortable with using the Content Query Web Part. In this post I will walk you through the process of creating a content query web part and configuring it to show custom field types. I will also give details on how to use XSLT to stylize and format the data being pulled. I will be using the following scenario as an example. Say that you had a site collection with a top level publishing site. This publishing site would display a the most recent blog posts from all blog sites within its own site collection. To solve this problem we will use a Content Query Web Part and a customized ItemStyle.xsl using XSLT. Please note that the “SharePoint Server Publishing Infrastructure” needs to be enabled at the site collection to display the content query web part. Step 1: Add a Content Query Web Part to Page Navigate to the site that you want the blog posts to show up and click on edit page. Under Editing Tools in the Ribb

.Net 3.5 SP1 – Full Install Packages (Tam Kurulum)

.Net Framework 3.5 SP1 ‘i bilgisayarınıza kurmak istediğinizde normal şartlar altında Microsoft ‘un sitesinde 2.7 mb ‘lik bir dosya indirir ve kurulum işlemlerinizi bu dosya üzerinden yaparsınız. Ancak bu indirmiş oluğunuz dosya yaklaşık 220 mb ‘lik veriyi internetten indirerek kurulum yapmaktadır. İnternet çıkışına izin verilmeyen kurumlar ve kuruluşlar için bu durum bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü aşağıdaki link yardımı ile tam yükleme paketini indirdikten sonra hiç internet ihtiyacınız olmadan .Net 3.5 SP1 ‘i kurabilmeniz mümkün olacaktır. Link

Microsoft .Net Framework 3.0 & 3.5 Full Download

.Net ile yazılım geliştiricilerin özelliklede Framework 3.x ile geliştirenlerin başlıca sorunu kurulum dosyası hazırladıklarında .Net Framework ‘ü kurmak için internete bağlanmalarıdır. Çünkü kurulum dosyaları 2-3 MB arasıdır. Yavaş internet kullanıcılarında ve kurumsal şirketlerde projelerin çok ama çok geç kurulmasına sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü sizlere .Net 3.x Framework ‘lerin tam kurulabilir paketlerinin linklerini sizlere sunuyorum. Umarım yararlı olur. Microsoft .NET Framework 3.5 Setup 32-bit version (Boyut(Size): ~200MB Microsoft .NET Framework 3.0 Setup 32-bit Version (Boyut(Size): ~50MB) 64-bit Version (Boyut(Size): ~90MB) Herkese iyi çalışmalar, kolay kurumlar diliyorum. :)