Ana içeriğe atla

Visual Studio – Açık Olan Dökümanları Kapatmak

Merhabalar,

Visual Studio ile uygulama geliştirirken en sık yapılan işlemlerden biri de açık olan kod dosyalarını kapatmaktır. Bu işlem Visual Studio 2010 öncesinde biraz daha uğraştırırken 2010 sürümüyle birlikte biraz daha kolaylaşmıştır.

image_thumb_1  Visual Studio 2010 öncesi…

image_thumb Visual Studio 2010…

Yukarıdaki görüntülerden de göreceğiniz üzere VS2010 ile açık olan tabları kapatmak biraz daha kolay olmakta birlikte hepsini kapatmak istediğimizde ya da sadece biri kalsın diğerlerini kapatalım dediğimizde uğraştırıcı bir işlem olmaktadır. Ayrıca her kapatma işlemi için tek tek bu kapatma yerine gelmek oldukça yorucu bir işlem olacaktır. (Bu işlemi günde ortalama 100 seferden fazla yapıyoruzdur :) )

O zaman bu dökümanları nasıl kapatabileceğimize ilişkin imkanlarımızı inceleyelim.

1.) Windows->Close All Document

Bu seçenek yardımı ile açık olan bütün dökümanları yani kod dosyalarını iki tıklama ile kapabilme imkanımız vardır. Ayrıca bu işlemin klavye kısa yolu Alt+W,L şeklindedir. Bu adımları takip ederekte basit bir şekilde açık olan bütün dökümanları kapatabilmeniz mümkündür.

img1

2.) CTRL+F4

Eski alışkanlıklarımızdan olan bu kısayol açık olan kod dosyasını kapatmaya yaramaktadır.

3.) Sağ Tıklama –> Close All But This

Eğer sadece tek dökümanı açık bırakıp diğerlerini kapatmak istiyorsak bu seçeneğin kullanılması büyük çabuk sağlamaktadır.

img2

4.) Fare Orta Tuş (Tekerlek) Tıklamak

Farenin ortasında yer alan tekerleğin tıklama özelliğini kullanarak açık olan kod dosyalarını kapatmaktır. Bu işlemin fareyi götürüp kapatma tuşu üzerinden kapatmak pek bir farkı yokmuş gibi gözükse de kapatma yerine gidilmeden kapatılmasından ötürü çok daha rahat bir kullanım sağlamaktadır.

Bu son seçenek ile temel kısayollara değinmiş olduk. Peki neden bu açık olan dökümanları kapatmak önemlidir? Çünkü tekrardan proje açıldığında bu dosyaları tek tek yüklemeye çalışacağından VS üzerinde açılma süresinde yavaşlamaya sebep olacaktır. Yapacak olduğumuz bu işlemler sonrasında ise projelerin açılma sürelerini kısmen hızlandırmış olacağız.

İyi günler…

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

SharePoint 2010 - Content Query for Blog Posts

I hope this post will help many of you feel comfortable with using the Content Query Web Part. In this post I will walk you through the process of creating a content query web part and configuring it to show custom field types. I will also give details on how to use XSLT to stylize and format the data being pulled. I will be using the following scenario as an example. Say that you had a site collection with a top level publishing site. This publishing site would display a the most recent blog posts from all blog sites within its own site collection. To solve this problem we will use a Content Query Web Part and a customized ItemStyle.xsl using XSLT. Please note that the “SharePoint Server Publishing Infrastructure” needs to be enabled at the site collection to display the content query web part. Step 1: Add a Content Query Web Part to Page Navigate to the site that you want the blog posts to show up and click on edit page. Under Editing Tools in the Ribb

Olasılıksız - Kitap Yorum

Olasılıksız hayatımda okuduğum en iyi kitaptı. Tek çırpıda hiç sıkılmadan, eğlenerek okudum bu kitabı, tavsiyem sizinde okumanız. Kitabın kapağı ve içeriği ile ilgili kısa bilgi aşağıdadır. Olasılık, tahmin, düşünceler, nöbetler, karışıklıklar, ileriyi görebilme zannı, dejavu ve tabii ki olasılıksız şeyler. Bu kelimelerle içli dışlı olabileceğiniz, bütün bu kelimelerin yaşamdaki yerini kavrayabileceğiniz müthiş bir uyarlama. Adam Fawer' ın ortaya çıkardığı bu uyarlama romanın müthiş bir çalışmanın ve araştırmanın sonucu ortaya çıktığının kitabın başından sonuna kadar farkındasınız. Bu uyarlamasını, derin araştırmalarıyla birleştirip romanı tekdüzelikten çıkarıp müthiş bir yere koyduğu için de Fawer' a müteşekkir oluveriyorsunuz. Sıkıcı diye nitelendirebileceğiniz teorik bilgileri bile bir çırpıda okuyuveriyorsunuz. Teorik bilgiler dahi olaylarla sonuna kadar bağlantılı aktarılmış. Tekdüzelikten çıkmış bir roman; olasılıksız. Her an olayın kurgusunun değişmesi olasılık dahilind

.Net 3.5 SP1 – Full Install Packages (Tam Kurulum)

.Net Framework 3.5 SP1 ‘i bilgisayarınıza kurmak istediğinizde normal şartlar altında Microsoft ‘un sitesinde 2.7 mb ‘lik bir dosya indirir ve kurulum işlemlerinizi bu dosya üzerinden yaparsınız. Ancak bu indirmiş oluğunuz dosya yaklaşık 220 mb ‘lik veriyi internetten indirerek kurulum yapmaktadır. İnternet çıkışına izin verilmeyen kurumlar ve kuruluşlar için bu durum bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü aşağıdaki link yardımı ile tam yükleme paketini indirdikten sonra hiç internet ihtiyacınız olmadan .Net 3.5 SP1 ‘i kurabilmeniz mümkün olacaktır. Link