Ana içeriğe atla

WPF Nedir? XBAP Nedir?

Merhabalar,

WPF ile yazmış olduğum yazıları incelerken çok önemli birşeyin farkına vardım. Yazmış olduğum onlarca WPF yazısının arasında kısaca WPF budur diyen bir üzülerek söylüyorum ki bulamadım. Evet uzun uzun anlatan çok fazla var. Bu uzun yazıların içerisinde tabii ki “WPF Nedir? XBAP Nedir?” ‘in açıklamaları fazlası ile yer alıyor. Ancak sadece nedir ne değildir diye merak edenler için kısaca açıklaması aşağıdaki gibi olacaktır.

WPF Nedir?

Windows Presentation Foundation (WPF) teknolojisi .Net 3.0 ‘ın geliştirilme aşamalarında AVALON ismi ile biz kullanıcılara sunuldu. Windows Form programlama getirdiği yenilik ve yüksek bellek gerektiren grafiksel işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebileceği söyleniyordu ki geliştiricilere sunulan örnekler bunları sağlıyordu. Sonrasında zaman içerisinde .Net 3.5, .Net 3.5 SP1 ve .Net 4.0 ile de bir çok konuda çok güzel bir araç durumuna gelmiştir.

WPF Teknolojik Avantajları Nelerdir?

Yüksek bellek harcayan grafiksel öğeleri mimari değişikliği sebebiyle çok hızlı gösterebilmesinin en büyük sağlayıcılarından XAML dilidir. XAML oluşturulmuş olan formun ve form üzerine eklenen bileşenlerin markup kodlarını göstermektedir. Eğer ki bir butona renk ya da animasyonsu işlemler katmak istiyorsanız XAML kullanmak gerekecektir. Ancak ilk etapta yeni bir kod yazım şekli ve alışılması gereken bir yapı olarak göze çarpmaktadır. Eğer ki çabuk çözüm üretilmesi gerekiyorsa bu XAML kullanımını kolaya indirgemek için C# ya da VB.net ile de aynı işlemlerin yapılabilmesi mümkündür. Ancak tahmin edeceksinizdir ki oluşan tasarımları ve işlemleri uygulamayı çalıştırmadan göremiyor olacaksınız. Ancak Expression Studio ailesinde yer alan ürünler yardımı ile hem tasarım hem de animasyon ile ilgili hazırladıklarınızı hiç zahmet harcamadan XAML formatına dönüştürebilir ve WPF uygulamaları üzerinde kullanabilirsiniz. Bu ürünler yardımı ile hazırladığınız animasyonlarda yaptıklarınızı anlık görebilmekte birlikte XAML kodlarını kullanabiliyor olmak çok ama çok kolaylık sağlayacaktır.

WPF ile uygulama geliştirdikten sonra özellikle bu uygulamaların Windows Vista ve sonrasında çıkmış olan işletim sistemlerinde kullanılıyor olması gerekmektedir. Sebebi ise Windows Vista sonrasında grafik kartlarını kullanma teknolojisi eski sürümlere göre değişmiş ve WPF ile hazırlanan uygulamalarda yoğun grafik kartı gereksinimi bulunan uygulamaların bu işlemleri gerçekleştirirken RAM belleği kullanmak yerine grafik kartının belleğinde bu işlemleri yaparak işlemci ve RAM belleği grafik işlemleri için yormadığından uygulamaların performansları daha iyi olmaktadır. Windows 7 ve Office 2010 bu bahsi geçen konu için verilmesi gereken en iyi örneklerdir.

Bileşen (Component) zenginliği açısından Windows Form uygulamalarına yakın bir içeriğe sahiptir. Ancak veri işlemlerinde daha sınırlı bir içeriğe sahip olmasına rağmen kullanılabilirlikte Windows Form bileşenleri kadar yetkinlik sunmaktadır. Ayrıca bu bileşenlerin eskilerine oranla en büyük farkları XAML sayesinde geliştirilebilir olmasıdır.

XBAP Nedir?

WPF ile hazırlanmış uygulamaların tarayıcı versiyonlarıdır. WPF Form ile hazırlanmış animasyonlar ve diğer içerikleri sahip uygulamaları Internet Explorer tarayıcısı öncelikle olmak üzere diğer tarayacılar üzerinde de XAML dosyanın yüklenmesi yardımı ile görüntülenmesi mümkündür. Özellikle son  bir kaç yıldır insanların aklına web uygulamalarında yüksek kullanıcı memnuniyeti gerektiren işlemler dendiğinde Silverlight akla gelmektedir. Ancak XBAP Silverlight ürününden farklı olmakta birlikte bu ikisinin yapabilecekleri de oldukça farklıdır.

WPF ile geliştirilmiş uygulamaların yüksek oranı rahatlıkla XBAP uygulamasına dönüştürülebilmekte ve internet tarayıcıları üzerinden kullanılabilmektedir.

WPF ve XBAP uygulamalarında grafik ve animasyon işlemlerinin dışında media ve audio formatında yer alan dosyalarıda kullanmak oldukça basittir. Eskiden bu işlemler için Media Player API ‘lerini kullanmak gerekirken WPF teknolojisi yardımı ile .Net CLR ‘ı içerisinde bu işlemleri gerçekleştirmek oldukça basittir.

XPS desteği… WPF, açık kaynak döküman formatı olan XPS dokumanlarını desteklemekte ve çok basit bir şekilde okuyucu hazırlanabilmesine olanak tanımaktadır.

Kısaca WPF ve XBAP nedir ‘i incelemeye çalıştık. Umarım aklınızda bu WPF nedir acaba diye bir soru geldiğinde cevabınızı alabilirsiniz.

İyi günler…

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

SharePoint 2010 - Content Query for Blog Posts

I hope this post will help many of you feel comfortable with using the Content Query Web Part. In this post I will walk you through the process of creating a content query web part and configuring it to show custom field types. I will also give details on how to use XSLT to stylize and format the data being pulled. I will be using the following scenario as an example. Say that you had a site collection with a top level publishing site. This publishing site would display a the most recent blog posts from all blog sites within its own site collection. To solve this problem we will use a Content Query Web Part and a customized ItemStyle.xsl using XSLT. Please note that the “SharePoint Server Publishing Infrastructure” needs to be enabled at the site collection to display the content query web part. Step 1: Add a Content Query Web Part to Page Navigate to the site that you want the blog posts to show up and click on edit page. Under Editing Tools in the Ribb

Olasılıksız - Kitap Yorum

Olasılıksız hayatımda okuduğum en iyi kitaptı. Tek çırpıda hiç sıkılmadan, eğlenerek okudum bu kitabı, tavsiyem sizinde okumanız. Kitabın kapağı ve içeriği ile ilgili kısa bilgi aşağıdadır. Olasılık, tahmin, düşünceler, nöbetler, karışıklıklar, ileriyi görebilme zannı, dejavu ve tabii ki olasılıksız şeyler. Bu kelimelerle içli dışlı olabileceğiniz, bütün bu kelimelerin yaşamdaki yerini kavrayabileceğiniz müthiş bir uyarlama. Adam Fawer' ın ortaya çıkardığı bu uyarlama romanın müthiş bir çalışmanın ve araştırmanın sonucu ortaya çıktığının kitabın başından sonuna kadar farkındasınız. Bu uyarlamasını, derin araştırmalarıyla birleştirip romanı tekdüzelikten çıkarıp müthiş bir yere koyduğu için de Fawer' a müteşekkir oluveriyorsunuz. Sıkıcı diye nitelendirebileceğiniz teorik bilgileri bile bir çırpıda okuyuveriyorsunuz. Teorik bilgiler dahi olaylarla sonuna kadar bağlantılı aktarılmış. Tekdüzelikten çıkmış bir roman; olasılıksız. Her an olayın kurgusunun değişmesi olasılık dahilind

.Net 3.5 SP1 – Full Install Packages (Tam Kurulum)

.Net Framework 3.5 SP1 ‘i bilgisayarınıza kurmak istediğinizde normal şartlar altında Microsoft ‘un sitesinde 2.7 mb ‘lik bir dosya indirir ve kurulum işlemlerinizi bu dosya üzerinden yaparsınız. Ancak bu indirmiş oluğunuz dosya yaklaşık 220 mb ‘lik veriyi internetten indirerek kurulum yapmaktadır. İnternet çıkışına izin verilmeyen kurumlar ve kuruluşlar için bu durum bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü aşağıdaki link yardımı ile tam yükleme paketini indirdikten sonra hiç internet ihtiyacınız olmadan .Net 3.5 SP1 ‘i kurabilmeniz mümkün olacaktır. Link