Ana içeriğe atla

Visual Studio 2010 & Windows 7 - JumpList

Windows 7 ve .Net Framework 4 hayatımıza bir çok yenilik ve güzellikle birlikte girdiler. Windows 7 optime edilmiş performans faktörleri, otomatik değişen arka plan özellikleri, başlat menüsünde yer alan ikonların üzerine tuttuğunda üstünde çıkan ufak ekranlar, bu ikonların üzerine sağ tıklama yaptığında hem uygulama ile ilgili hem de o uygulama üzerinde ki son yapmış olduğunuz işlemleri listeleyen ve bunlar gibi bir çok özellik ile kullanımızdadır. .Net Framework 4 ise geliştirilen özellikleri ile birlikte büyüyen bir yapı ile karşımıza çıktı. Ancak bu boyutsal büyümeye karşılık farklı tiplerde framework kullanım olanakları ile de geliştiricileri sevindirmeyi sürdürdü. Örneğin basit bir web uygulaması için bütün framework 'u kullanmak yerine client framework adını verdikleri o uygulama için gerekli olan bileşenlerin bulunduğu framework 'te sunarak kullanım kolaylığı ve performans faktörleri olarak faydalar sağlanmıştır.

mak89_1

Peki Windows 7 ile .Net Framework 4 arasında Windows Vista ile .Net Framework 3.x arasındaki uyum var mıdır? Bu sorunun cevabı tabii ki evet olacaktır. Windows 7 ile gelen özelliklere .Net FW4 yardımı ile erişip işlemler yapabilmemiz mümkündür. Bizde bu olanaklarından yararlanarak hazırlamış olduğumuz uygulamalarda Windows 7 'de kullanılmak üzere JumpList 'i nasıl hazırlayabileceğimizi inceleyeme çalışıyor olacağız.

JumpList nedir? JumpList, uygulamalar üzerinde yapılmış ya da yapılacak olan işlemlere basitçe erişebilmek için hazırlanan güzel bir özelliktir. Internet tarayıcısı üzerinden düşünürsek dolaşmış olduğumuz son on web sayfasının görülmesi ve tek tıklama ile tarayıcı bile açmadan girebilmek ya da Visual Studio üzerinde geliştirmiş olduğumuz son projelerin listesinin görülmesi ve tek tıklama ile o projeye erişebilme kolaylığı olarak anlatabiliriz. Aslında bizim yapacak olduğumuz işlemlerdeki adım sayısını azaltarak işlem kolaylığı tanımaktadır.

mak89_2

Şimdi Visual Studio 2010 ve .Net Framework 4 ile JumpList 'i kendi hazırlayacak olduğumuz uygulamaya nasıl entegre edebileceğimize göz atalım. Örneğimiz için boş bir WPF uygulması oluşturuyor ve OnStartup olayına aşağıdaki kod bloğunu ekliyoruz. Yapacak olduğumuz bu işlem uygulamanın eğer ki bir güncellemesi var ise varsayılan DLL ile karşılaştırdıktan sonra güncellemeleri yapması ile alakalı olacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kullanılan JumpTast ve JumpList sınıflarıdır.

public partial class App : Application
{
    protected override void OnStartup(StartupEventArgs e)
    {

        if (e.Args.Count() > 0)
        {
            MessageBox.Show("En son surumu kullanmaktasiniz.");
            Shutdown();
        }

        JumpTask task = new JumpTask
        {
            Title = "Guncellemeleri kontrol et",
            Arguments = "/guncelle",
            Description = "Gucellemeler kontrol edilir",
            CustomCategory = "Islemler",
            IconResourcePath = Assembly.GetEntryAssembly().CodeBase,
            ApplicationPath = Assembly.GetEntryAssembly().CodeBase
        };

        JumpList jumpList = new JumpList();
        jumpList.JumpItems.Add(task);
        jumpList.ShowFrequentCategory = false;
        jumpList.ShowRecentCategory = false;

        JumpList.SetJumpList(Application.Current, jumpList);
}

JumpTask sınıfını kullanarak Title, Arguments, Description, CustomCategory, IconResourcePath, ApplicationPath elemanlarına değerleri atayarak görüntüsünü hazırlıyoruz. Sonra bu hazırladığımız görevleri JumpList 'in JumpItem koleksiyonuna ekleyerek işlemleri tamamlıyor ve kullanılır duruma getirmiş bulunuyoruz. Şimdi tek yapmamız gereken uygulamayı çalıştırıp sonucu kontrol etmek olacaktır.

mak89_3

İşlemin sonucu istediğimiz gibidir. Sonuç olarak bu yazımızda VS2010 ve .Net FW4 'ü kullanarak Windows 7 'nin işlem kolaylaştırak özelliklerinde JumpList 'e nasıl bilgi ekleyebileceğimizi ve kullanabileceğimizi incelemeye çalıştık.

Umarım sizler için yararlı olabilmiştir.

Kaynak
MSDN

Turhal Temizer

info@turhaltemizer.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

SharePoint 2010 - Content Query for Blog Posts

I hope this post will help many of you feel comfortable with using the Content Query Web Part. In this post I will walk you through the process of creating a content query web part and configuring it to show custom field types. I will also give details on how to use XSLT to stylize and format the data being pulled. I will be using the following scenario as an example. Say that you had a site collection with a top level publishing site. This publishing site would display a the most recent blog posts from all blog sites within its own site collection. To solve this problem we will use a Content Query Web Part and a customized ItemStyle.xsl using XSLT. Please note that the “SharePoint Server Publishing Infrastructure” needs to be enabled at the site collection to display the content query web part. Step 1: Add a Content Query Web Part to Page Navigate to the site that you want the blog posts to show up and click on edit page. Under Editing Tools in the Ribb

Microsoft .Net Framework 3.0 & 3.5 Full Download

.Net ile yazılım geliştiricilerin özelliklede Framework 3.x ile geliştirenlerin başlıca sorunu kurulum dosyası hazırladıklarında .Net Framework ‘ü kurmak için internete bağlanmalarıdır. Çünkü kurulum dosyaları 2-3 MB arasıdır. Yavaş internet kullanıcılarında ve kurumsal şirketlerde projelerin çok ama çok geç kurulmasına sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü sizlere .Net 3.x Framework ‘lerin tam kurulabilir paketlerinin linklerini sizlere sunuyorum. Umarım yararlı olur. Microsoft .NET Framework 3.5 Setup 32-bit version (Boyut(Size): ~200MB Microsoft .NET Framework 3.0 Setup 32-bit Version (Boyut(Size): ~50MB) 64-bit Version (Boyut(Size): ~90MB) Herkese iyi çalışmalar, kolay kurumlar diliyorum. :)

.Net 3.5 SP1 – Full Install Packages (Tam Kurulum)

.Net Framework 3.5 SP1 ‘i bilgisayarınıza kurmak istediğinizde normal şartlar altında Microsoft ‘un sitesinde 2.7 mb ‘lik bir dosya indirir ve kurulum işlemlerinizi bu dosya üzerinden yaparsınız. Ancak bu indirmiş oluğunuz dosya yaklaşık 220 mb ‘lik veriyi internetten indirerek kurulum yapmaktadır. İnternet çıkışına izin verilmeyen kurumlar ve kuruluşlar için bu durum bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü aşağıdaki link yardımı ile tam yükleme paketini indirdikten sonra hiç internet ihtiyacınız olmadan .Net 3.5 SP1 ‘i kurabilmeniz mümkün olacaktır. Link