SharePoint 2010–Virtual Machine ile Çalışmak

SharePoint 2010 – Virtual Machine ile Çalışmak

 

Sharepoint Server 2010 çalışacak olan uygulama geliştiricilerin önünde bu sistemi kullanmak için iki seçenek yer almaktadır. Bunlardan birincisi Windows Server 2008 işletim sistemine setup paket ile kurmaktır. Diğer seçenek ise Microsoft tarafından hazırlanmış olan Virtual Machine image ı kullanmaktadır. Eğer ki tercihiniz bunlardan ikincisi ise bir kaç işlemi ekstradan yapmanız gerekiyor. Bunları kısaca açıklamak gerekirse;

 

İlk olarak çalıştıracağınız sistem için en x64 olan bir işletim sistemine sahip olmanız gerekmektedir. Sonrasında ise Wmware, VirtualBox, Hyper-V v.b. sanallaştırma uygulamalarından birinin sisteminizde kurulu olması gerekmektedir. Not: Virtual PC üzerinde Sharepoint Server 2010 virtual machine image inin çalışmasına izin verilmemektedir. Ancak MS ‘in hazırlamış olduğu döküman incelenecek olursa bu VHD ‘nin en iyi Hyper-V üzerinde çalışacağı belirtilmektedir. Bu sebeple de eliminizde kullanacağımız işletim sistemi olarak Windows Server 2008 ve üzerine bir server sistem kalmıştır. Elinizde yer alan server sisteminde Hyper-V ‘I aktifleştirmek için yapmanız gereken Server Manager bölümünde yer alan Role tabında add role seçeneğini seçerek Hyper-V seçeneğini seçer ve adımları takip ettirerek bu yapıyı sistemimizde aktif duruma getiririz. Pekala yapacağımız işlemler sadece bu kadar mı derseniz kullandığınız işlemci türüne göre evet ya da hayır diyebiliriz. Peki bunu neden bu şekilde açıkladık. Çünkü eğer Intel ‘in I3/I5/I7 işlemcilerinin altında bir işlemci kullanıyorsanız yapmanız gereken ufak bir işlem daha yer alıyor. Kullanmış olduğumuz işlemcinin bios üzerinden Virtualization seçeneğinin aktif olarak kullanılıyor olması gerekmektedir. Bunun için ise bilgisayarınız açılırken bios setup ekranına girip sonrasında işlemci seçeneklerinin olduğu bölümde Virtualization alanını disable konumdan Enable ‘a çekmek gerekmektedir. Bu işlemleri yapıp sistemi yeniden başlattıktan sonra Hyper-V ‘ye gösterilen VHD image yardımı ile sorunsuz bir şekilde Sharepoint 2010 araştırmalarınızı ve geliştirmelerinizi yapabilirsiniz.

 

Eğer ki VHD image ‘a ulaşmakta sorun yaşıyorsanız bu link yardımı ile indirip sisteminizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar

Ad Code

Responsive Advertisement