Ana içeriğe atla

SharePoint 2010 – Yenilikler

Sharepoint 2010 ‘u kısaca açıklayın denirse vereceğimiz cevap şu şekilde olacaktır. Uygulama pratikleri çok iyi şekilde analiz edilmiş, çok hızlı arama tekniklerine sahip ve tarayıcı uyumluluğu olan çok iyi bir üründür.

Microsoft, geçmiş zaman dilimi içerisinde 2010 yılında çıkarmış olduğu ürünleri parça parça kullanıma açmaya başladı. Bu ürünlerin en önemlilerinden ve üzerinde sağlam değişiklikler ile kullanıcıların, geliştiricilerin karşısına çıkmış olanı Sharepoint 2010 ‘dur. Daha önceleri SharePoint 14 kod adı ile bildiğimiz ürün çıkışı ile birlikte SharePoint 2010 adı ile hayatımızda ki yerini aldı. Bu süreç sonrasında ise kurumlar ve geliştiriciler çok hızlı bir şekilde projelerini SharePoint 2010 üzerine taşımaya başladılar. Şimdi biz SharePoint 2010 ile gelen ve en etkili 10 yeni özelliğini incelemeye çalışıyor olacağız.

 

1. Yeni SharePoint sürümleri: Microsoft, SharePoint ürün ailesinin daha sık kullanılması amacıyla sürümlerinde büyük değişiklikler yaptı. Bilindiği üzere önceleri SharePoint ailesi, Wındows SharePoint Server (WSS) ve Microsoft Office SharePoint Server (MOSS) olarak iki üründen oluşmaktaydı. 2010 ailesinde ise, WSS ‘in ücretsiz sürümü olan SharePoint Foundation çıkartılırken MOSS ‘ta SharePoint Server 2010 olarak değiştirilmiştir. Ayrıca SharePoint Server ailesinin intranet, internet ve extranet gereksinimlerine göre Standart ve Enterprise seçenekleri de yer almaktadır. (Kendi içerlerinde uygulama geliştiricek ya da kişisel denemeler yapacak olan geliştiricilere Sharepoint Foundation ‘ı öneriyorum. Çünkü hem RAM kullanımı hem de işlemci kullanımı açısından Server ailesinde ki ürünlere göre çok daha optimistiktir ve ücretsizdir.)

 

2. Yeni Donanım Gereksinimleri: Diğer Microsoft Server ürün ailesi gibi SharePoint Server 2010 ‘da yalnızca x64 sistemlerde çalışmaktadır. Yükseltme ya da yeni kurulum işlemleri yapılırken bu kritik detaya çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

3. Yeni Yazılım Gereksinimleri: Yeni donanım ihtiyaçları ile birlikte yazılım ihtiyaçları da kendisini güncellemiştir. Server teknolojisi olarak Windows Server 2008 ya da R2, veri tabanı teknolojisi olarak ta SQL Server 2008 & 2005 gerekmektedir. Uygulama geliştirmek isteyenler için de Windows 7 ve Windows Vista işletim sistemlerinde de kullanabilmek mümkündür.

 

4. SharePoint Pratik Analizi: SharePoint 2010 içerisinde yaşanan sorunların ve problemlerin daha rahat çözümlenebilmesini kolaylaştıracak bir araçtır.

 

5. FAST Search: Microsoft arama ve transfer firmasının Norveç merkezli bir firmadan alınan FAST Search teknolojisi SharePoint 2010 içerisinde entegre olacaktır. FAST Search, SharePoint ‘e özgü arama seçeneklerini bir üst kademeye çıkararak daha etkili ve son kullanıcı dostu, yüksek seviye de ölçeklendirilebilir özellikler sunmaktadır.

 

6. Rapor ve Log Kullanımı: SharePoint 2010 içerisinde yapılan işlemleri veri tabanında gerekli olan tablolara eklenir ve sonrasında hem raporlama hem de loglama olarak tutulmaktadır. Ayrıca üçüncü parti araçlar yardımı ile bu verilerden yararlanarak çok özel raporlar oluşturulabilmesi mümkündür.

 

7. Visio Servisleri: Visio Servisleri sayesinde SharePoint 2010 içerisinde hazırlanan diyagramların ve tasarımların görüntülenmesi mümkün olacaktır. Ayrıca Visio dosyalarının görüntülenebilmesi için internet pencerisinde yapılan gösterilmeye benzer bir yapı ile SharePoint 2010 içerisinde de görüntülenmesi mümkün olacaktır.

 

8. Gelişmiş İşbirliği (Enhanced collabration): SharePoint 2010 bünyesinde blog yazma, mesajları resimleri videoları etiketleme gibi özellikleri destekler. Yeni grup yetkilendirilmesi ile ise daha zengin içerikli Wikilerin oluşturulması mümkündür. Ayrıca SharePoint 2010 içerisinde yer alan takvimin Microsoft Exchance Server ile entegre çalışması daha da geliştirilmiştir.

 

9. İnternet Tarayacısı Desteği: SharePoint 2010, yeni nesil tarayıcıların tamamına sorunsuzca çalışabilmektedir. Tasarımı XHTML 1.0 ile yapıldığından tarayıcıların bu formatı desteklemesi yeterli olacaktır. Internet Explorer (IE) 8.0 ve IE 7.0, Firefox, Chrome ve Safari bu tarayıcılar arasında yer almaktadır. IE 6.0 bu teknolojiyi desteklemediği için tasarımların görüntülenmesinde ve sistemin stabil çalışmasında sorunlar çıkartabilmesi olasıdır.

 

10. SharePoint Designer: SharePoint Server 2010 içerisinde yapılan değişikler ile SharePoint Designer ürünü de kendisini yenilemiştir. SharePoint 2010 ‘un Office 2007 ‘de ki gibi Ribbon stiline geçmesi ile SharePoint Designer ve geçmemiş olan diğer bütün Office ürünleri de bu tasarıma geçmiştir. Ayrıca SharePoint içerisine eklenmiş olan yeni tablı arayüz ve etiketleme olanakları SharePoint Designer içerisinden de sorunsuzca yapılabilmesi mümkündür.

 

Sonuç olarak SharePoint 2010 ‘un en çok göze batan yeniliklerine değinmeye çalıştık.

Umarım yararlı olabilmiştir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

SharePoint 2010 - Content Query for Blog Posts

I hope this post will help many of you feel comfortable with using the Content Query Web Part. In this post I will walk you through the process of creating a content query web part and configuring it to show custom field types. I will also give details on how to use XSLT to stylize and format the data being pulled. I will be using the following scenario as an example. Say that you had a site collection with a top level publishing site. This publishing site would display a the most recent blog posts from all blog sites within its own site collection. To solve this problem we will use a Content Query Web Part and a customized ItemStyle.xsl using XSLT. Please note that the “SharePoint Server Publishing Infrastructure” needs to be enabled at the site collection to display the content query web part. Step 1: Add a Content Query Web Part to Page Navigate to the site that you want the blog posts to show up and click on edit page. Under Editing Tools in the Ribb

.Net 3.5 SP1 – Full Install Packages (Tam Kurulum)

.Net Framework 3.5 SP1 ‘i bilgisayarınıza kurmak istediğinizde normal şartlar altında Microsoft ‘un sitesinde 2.7 mb ‘lik bir dosya indirir ve kurulum işlemlerinizi bu dosya üzerinden yaparsınız. Ancak bu indirmiş oluğunuz dosya yaklaşık 220 mb ‘lik veriyi internetten indirerek kurulum yapmaktadır. İnternet çıkışına izin verilmeyen kurumlar ve kuruluşlar için bu durum bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü aşağıdaki link yardımı ile tam yükleme paketini indirdikten sonra hiç internet ihtiyacınız olmadan .Net 3.5 SP1 ‘i kurabilmeniz mümkün olacaktır. Link

Microsoft .Net Framework 3.0 & 3.5 Full Download

.Net ile yazılım geliştiricilerin özelliklede Framework 3.x ile geliştirenlerin başlıca sorunu kurulum dosyası hazırladıklarında .Net Framework ‘ü kurmak için internete bağlanmalarıdır. Çünkü kurulum dosyaları 2-3 MB arasıdır. Yavaş internet kullanıcılarında ve kurumsal şirketlerde projelerin çok ama çok geç kurulmasına sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü sizlere .Net 3.x Framework ‘lerin tam kurulabilir paketlerinin linklerini sizlere sunuyorum. Umarım yararlı olur. Microsoft .NET Framework 3.5 Setup 32-bit version (Boyut(Size): ~200MB Microsoft .NET Framework 3.0 Setup 32-bit Version (Boyut(Size): ~50MB) 64-bit Version (Boyut(Size): ~90MB) Herkese iyi çalışmalar, kolay kurumlar diliyorum. :)