Ana içeriğe atla

Teknoloji Seçimi – Kurumsal Projeler

Merhaba,

 

Uygulama geliştiriciler olarak hepimizi bazı ilerleme ve gelişim adımlarından geçerek birazda şansın faktörü ile sektörde belirli yerlere geliriz. Bir süre sonra ise uygulama geliştirmecilikten uygulama geliştirme süreçlerine doğru kaymaya başlarız. Bu geçişler ise,

  • İş Analisti
  • Süreç Analisti
  • Proje Lideri
  • Proje Yöneticis
  • Proje Mimarı
  • Teknik Danışman
  • Sistem Analisti
  • Sistem Yöneticisi
  • gibi ve aklıma gelmeyen daha bir çok alanda gerçekleşir. Bu değişkliklerin sonrasında ise karşımza yeni sorumluluklar gelir. Özellikle de Kurumsal bir firmada çalışıyorsak bu sorumluluklar çok daha değerli bir konumda olacaktır. Peki, ne gibi sorumluluklardan bahsediyorum.

Konumuzundan da anlaşılacağı üzere teknoloji ve süreç seçimi…

 

Örneğin bir proje geliştirirken web ortamında mı yapmalı, yoksa desktop mı? Active Directory üzerinden çalışan bilgilerine erişilmeli mi yoksa kullanıcı adı ve şifrenin sorulduğu user authentication işlemleri mi gerçekleşmeli, Java mı kullanmalı .Net mi? Portal mı yapmalı yoksa sıfırdan proje mi geliştirmeli. 3rd party tool kullanmalı mı? Yoksa öz kaynak geliştiricilerimize güvenip işlemleri kendi kendimize mi geliştirmeliyiz. Bunun gibi daha bir çok konu başımızı oldukça ağrıtır ve karar verme konusunda konusunda zorluklar yaşayabiliyoruz.

 

Özellikle de bu kararları verirken aklımızı en çok zorlayan konular olarak maaliyet ve seçtiğimiz teknolojileri ya da çözümleri elimizde yer alan kaynaklar ( çalışanlar ) ile kotarabilecek miyiz?

 

Bu kadar soruyu sorduktan sonra ise sektörel çekinceler, diğer birimlerden gelen karşı çıkmalar ve benzeri durumlarla ile karşılarız. Karşımıza çıkan etkenlerin sonucundan ise en doğru kararı vermeyi amaçlayarak işlerimizi yapmaya devam ederiz. Peki en doğru karar nedir?

 

Aslına bakılırsa benim için en doğru karar her zaman en yeniyi ve en gelişmiş teknolijiyi kullanmaktır. Ancak üst kısımda da açıklamaya çalıştığım üzere en yeni teknolojiyi geliştirecek insan sayısı, uygulamanın ve teknolijinin ne kadar uzun süre yaşayacağı. Bizlerin bu teknolojileri ne kadar süre kullanmamız gerekiyor gibi soruları sorgulamamız anlamına geliyor. Yazının bu kısmına geldiğinizde eğer benzer bir durum yaşadıysanız biraz cesaret ile bu durum kırılabilir ve yeni teknoloji ile geliştirilen çözümleri çok derece başarılı bir şekilde geliştirebilmemize olanak tanıyacağını görmüş oluruz. Ama diyerekten diğer açıklamalara geçiyorum.

 

Kurumsallaşmış firmalar genellikle üzün süreli projeler ve uzun süre şirkette barınacak çalışanları tercih etmeye çalışıyorlar. Tabii ki yeni teknolojileri takip edip en doğru kararı da vermek isteyen çalışanları da bu diğer arkadaşların arasına katarak güzel bir denge kurulması amaçlanıyor. Bu denge sonrasında ise geliştirilen projenin uzun süreli kullanımı ile ilgili ön yargılar daha mantıklı bir şekilde oluşmuş oluyor.

 

Özellikle proje geliştirilecek ya da geliştirtecek olan kişilerin özellikle danışman vb. durumlarda yedeklenebilir kişilerin mümkün bulunduğu sistemleri tercih etmelerinde her zaman faydalı olacaktır.

 

Yazının devamında tercih edilen teknolojileri ve üst kısımda incelediğimiz konuyu daha da detaylı olarak incelemeye devam edeceğiz.

 

İyi günler…

Turhal

Yorumlar

Serdar KARAÇAY dedi ki…
Teşekkürler.
Bizde hangi teknoloji,hangi desing patternler.
SOA mimarisi mi?Telerik mi?DevExpress mi?
Artık herşey JSON , JavaScript ile hızlı.
Ekipte çok az bilen insan var.

Bu blogdaki popüler yayınlar

SharePoint 2010 - Content Query for Blog Posts

I hope this post will help many of you feel comfortable with using the Content Query Web Part. In this post I will walk you through the process of creating a content query web part and configuring it to show custom field types. I will also give details on how to use XSLT to stylize and format the data being pulled. I will be using the following scenario as an example. Say that you had a site collection with a top level publishing site. This publishing site would display a the most recent blog posts from all blog sites within its own site collection. To solve this problem we will use a Content Query Web Part and a customized ItemStyle.xsl using XSLT. Please note that the “SharePoint Server Publishing Infrastructure” needs to be enabled at the site collection to display the content query web part. Step 1: Add a Content Query Web Part to Page Navigate to the site that you want the blog posts to show up and click on edit page. Under Editing Tools in the Ribb

.Net 3.5 SP1 – Full Install Packages (Tam Kurulum)

.Net Framework 3.5 SP1 ‘i bilgisayarınıza kurmak istediğinizde normal şartlar altında Microsoft ‘un sitesinde 2.7 mb ‘lik bir dosya indirir ve kurulum işlemlerinizi bu dosya üzerinden yaparsınız. Ancak bu indirmiş oluğunuz dosya yaklaşık 220 mb ‘lik veriyi internetten indirerek kurulum yapmaktadır. İnternet çıkışına izin verilmeyen kurumlar ve kuruluşlar için bu durum bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü aşağıdaki link yardımı ile tam yükleme paketini indirdikten sonra hiç internet ihtiyacınız olmadan .Net 3.5 SP1 ‘i kurabilmeniz mümkün olacaktır. Link

Microsoft .Net Framework 3.0 & 3.5 Full Download

.Net ile yazılım geliştiricilerin özelliklede Framework 3.x ile geliştirenlerin başlıca sorunu kurulum dosyası hazırladıklarında .Net Framework ‘ü kurmak için internete bağlanmalarıdır. Çünkü kurulum dosyaları 2-3 MB arasıdır. Yavaş internet kullanıcılarında ve kurumsal şirketlerde projelerin çok ama çok geç kurulmasına sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü sizlere .Net 3.x Framework ‘lerin tam kurulabilir paketlerinin linklerini sizlere sunuyorum. Umarım yararlı olur. Microsoft .NET Framework 3.5 Setup 32-bit version (Boyut(Size): ~200MB Microsoft .NET Framework 3.0 Setup 32-bit Version (Boyut(Size): ~50MB) 64-bit Version (Boyut(Size): ~90MB) Herkese iyi çalışmalar, kolay kurumlar diliyorum. :)