Ana içeriğe atla

Çoklu Dil Desteği – Veri Tabanı Tasarım Örnekleri ile

Zaman içerisinde karşımıza çok farklı projeler gelebilmektedir. Ancak bu projeler içerisinde özellikle de global ölçekli ya da bu ölçekte uygulama geliştiren firmalarda bazı temel gereksinimler sürekli olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu gereksinimlerden biri ve belki de en önemlisi olan çoklu dil desteğinin veri tabanı (DB) katmanında nasıl yapıldığını kısa ve hızlıca inceliyor olacağız.

Öncelikle çoklu dil desteği dediğimizde aklımıza gelen ilk çözüm yolu *.resx dosyalarını kullanmak gelmektedir. Ancak bu uzaktan yönetilen ya da anlık olarak metin değişikliği gereksinimi bulunan uygulamalarda bazı ufak problemler çıkartabilmektedir.

Ne gibi problemler derseniz; iki grupta inceleyebiliriz. Web projeleri ve windows üzerinde çalışan projeler.

Web projelerinde IIS üzerinde yer alan bir *.resx dosyasını değiştirdiğinizde son kullanıcı tarafında etkisi hemen görülmeyebilir. Cache mekanizmaları sebebiyle ortalama 15-30 dakika arasında bir görüntüleme süre farkı ile karşılaşabiliriz. Faha kötü felaket senaryosunda ise uygulama asp.net ve diğer web uygulamalarının klasiği olan sarı sayfa ile kaşılaşılabilir.

Windows projelerinde durum biraz daha vahimdir. *.resx dosyasını değiştirdiğinizde uygulamanızın yeni sürümünü çıkartmanız gerekmektedir. Sonra ki süreçtede bu kelime, cümle ya da paragraf değişikliklerinin neden bu kadar fazla olduğunun ve düzeltilmesi için neler yapılması gerektiğinin araştırmaları yapılır durur. Çözüm yolu olarak web servis üzerinden *.resx dosyasını paylaşabilirsiniz.

Ancak bu durumlarda genellikle dil ile ilgili işlemler veri tabanında tutulurken geri dönüş değerleri web servis üzerinde uygulamalar ile konuşturulur ve çözüm yoluna gidilir.

O zaman veri tabanında bu işlemi nasıl yapabileceğimizi hızlıca incelemeye başlayalım.

Yöntem 1 – Kolon ekleme yöntemi ile ( Popülerlik :) )

Anti-pattern kavramlarını üstün körü incelediyseniz gözünüze çok basit bir detay çarpmıştır. En popüler yöntem en doğru yöntem değildir. Bu fikri referans göstererek en fazla kullanılan çoklu dil desteğinin uygulama şeması aşağıdaki gibi oluşturulur.

CREATE TABLE app_product (
  Id Int IDENTITY NOT NULL,
  Description_tr Text, 

  Description_en Text,
  Description_fr Text,

  -- …..
  PRIMARY KEY (Id)
);

Avantajları

+basitlik

+veri tabanı sorgularındaki kolaylık (join yazılmasına gerek yok)

Dezavantajları

+Yeni bir dil eklendiğinde şema üziernde ki değişiklik gereksinimi

+Kullanılan bütün dillerin tercümeleri yer almayacak. (Veri tabanında sürekli olarak null alanlar yer alacak ve veri tabanında çok yer kaplayacak)

+değişiklik yönetiminin zorluğu

Yöntem 2 – Tek tablo üzerinden

Veri yönetim şemaları ve normalizasyon kurallarına göre oluşturulmuş bir veri şeması üzerinden işlerin tek tablo üzerinden yürütülmesi.

CREATE TABLE ref_language (
  Code Char(2)NOT NULL,
  Name Varchar(20) NOT NULL,
  PRIMARY KEY (Code)
);
CREATE TABLE app_translation (
Id Int IDENTITY NOT NULL,
PRIMARY KEY (Id)
);
CREATE TABLE app_translation_entry (
TranslationId Int NOT NULL,
LanguageCode Char(2) NOT NULL,
Text Text NOT NULL,
FOREIGN KEY (TranslationId) REFERENCES app_translation(Id),
FOREIGN KEY (LanguageCode) REFERENCES ref_language(Code)
);
CREATE TABLE app_product (
Id Int IDENTITY NOT NULL,
Description Int NOT NULL,
        PRIMARY KEY (Id),
FOREIGN KEY (Description) REFERENCES app_translation(Id)
);

Avantajları

+yeni bir dil eklendiğinde şemanın değiştirilmesine gerek duyulmaması

+basit bir şekilde tablolar arasındaki ilişkinin görülebilmesi

+bütün tercümelerin tek bir tabloda tutulması (aslında bu durum dezavantajlıdır. Çünkü fazla kalabalık verillerin okunaklılığı ve yönetimi oldukça zordur)

Dezavantajları

+karmaşık sorguların yazılması gerekliliği (doğru içeriğin getirilebilmesi için oldukça karmaşık sorguların yazılması gerçeği)

+çok karmaşık

Yöntem 3 – Opsiyonel veri eklemeli (Önerim)

Bu yöntemde dil referanslarını bir tabloda, ürünlerin (label, buton, vb.) ayrı bir tabloda ve son olarak ise bunların foreign key olarak bağlı olduğu ayrı bir tabloda ise gerekli tercümeler yer alır.

CREATE TABLE ref_language (
  Code Char(2)NOT NULL,
  Name Varchar(20) NOT NULL,
  PRIMARY KEY (Code)
);
CREATE TABLE app_product (
Id Int IDENTITY NOT NULL,
PRIMARY KEY (Id)
);
CREATE TABLE app_product_translation (
ProductId Int NOT NULL,
LanguageCode Char(2) NOT NULL,
Description Text NOT NULL,
FOREIGN KEY (ProductId) REFERENCES app_product(Id),
FOREIGN KEY (LanguageCode) REFERENCES ref_language(Code)
);

Avantajları

+yeni bir dil eklendiğinde şemanın değiştirilmesine gerek duyulmaması

+ilişkisel ve basit sorgular (1 join yeterlidir)

Dezavantajları

+tablo içerisinde kayıtlar tekrarlı olabilir.

Uygulamalarda çoklu dil desteğinin veri tabanı üzerinden nasıl çözülebileceğini en çok kullanılan üç yöntem ile incelemeye çalıştık. Bunların her hangi biri yanlıştır ya da herhangi biri doğrudur diyebilme şansımız yoktur. Eğer ufak ölçekli bir uygulama yapıyorsanız 1 numaralı yöntem oldukça işinize yarayacaktır. Sadece 2 ya da 3 dil kullanıyor olduğunuz için hem sorgulama hem de uygulama performansı çok üst düzeyde olacaktır. Tabii ki unutmamak gerekir ki sabit tanımlarınız çok fazla değişmiyor ve belirli adette ürününüzün bilgilerini veri tabanından getiriyorsunuz.

Büyük ölçekte veri dönüşümü olan ve henüz ülkesel dönüşümünü tamamlamamış organizasyonlarda ise 2. ve 3. yöntemler tercih edilecektir. Sorgularının karmaşıklı sebebiyle 2. yöntem yerine 3. yöntemin çok sık tercih edildiği görülmektedir.

Kısaca, çoklu dil desteğinin veri tabanı üzerinde nasıl yapıldığını 3 farklı yöntem ile örneklemeye çalıştık.

Umarım yararlı olmuştur.

İyi çalışmalar.

--

Turhal Temizer

Yorumlar

Unknown dedi ki…
Anlatım için teşekkürler. Peki 3.seçenekteki gibi tablomuzu olşturduktan sonra bunu sayfa üzerinden nasıl çağırabiliriz. Örnek bir kod ile anlatmanız mümkün müdür ?

Bu blogdaki popüler yayınlar

SharePoint 2010 - Content Query for Blog Posts

I hope this post will help many of you feel comfortable with using the Content Query Web Part. In this post I will walk you through the process of creating a content query web part and configuring it to show custom field types. I will also give details on how to use XSLT to stylize and format the data being pulled. I will be using the following scenario as an example. Say that you had a site collection with a top level publishing site. This publishing site would display a the most recent blog posts from all blog sites within its own site collection. To solve this problem we will use a Content Query Web Part and a customized ItemStyle.xsl using XSLT. Please note that the “SharePoint Server Publishing Infrastructure” needs to be enabled at the site collection to display the content query web part. Step 1: Add a Content Query Web Part to Page Navigate to the site that you want the blog posts to show up and click on edit page. Under Editing Tools in the Ribb

.Net 3.5 SP1 – Full Install Packages (Tam Kurulum)

.Net Framework 3.5 SP1 ‘i bilgisayarınıza kurmak istediğinizde normal şartlar altında Microsoft ‘un sitesinde 2.7 mb ‘lik bir dosya indirir ve kurulum işlemlerinizi bu dosya üzerinden yaparsınız. Ancak bu indirmiş oluğunuz dosya yaklaşık 220 mb ‘lik veriyi internetten indirerek kurulum yapmaktadır. İnternet çıkışına izin verilmeyen kurumlar ve kuruluşlar için bu durum bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü aşağıdaki link yardımı ile tam yükleme paketini indirdikten sonra hiç internet ihtiyacınız olmadan .Net 3.5 SP1 ‘i kurabilmeniz mümkün olacaktır. Link

Olasılıksız - Kitap Yorum

Olasılıksız hayatımda okuduğum en iyi kitaptı. Tek çırpıda hiç sıkılmadan, eğlenerek okudum bu kitabı, tavsiyem sizinde okumanız. Kitabın kapağı ve içeriği ile ilgili kısa bilgi aşağıdadır. Olasılık, tahmin, düşünceler, nöbetler, karışıklıklar, ileriyi görebilme zannı, dejavu ve tabii ki olasılıksız şeyler. Bu kelimelerle içli dışlı olabileceğiniz, bütün bu kelimelerin yaşamdaki yerini kavrayabileceğiniz müthiş bir uyarlama. Adam Fawer' ın ortaya çıkardığı bu uyarlama romanın müthiş bir çalışmanın ve araştırmanın sonucu ortaya çıktığının kitabın başından sonuna kadar farkındasınız. Bu uyarlamasını, derin araştırmalarıyla birleştirip romanı tekdüzelikten çıkarıp müthiş bir yere koyduğu için de Fawer' a müteşekkir oluveriyorsunuz. Sıkıcı diye nitelendirebileceğiniz teorik bilgileri bile bir çırpıda okuyuveriyorsunuz. Teorik bilgiler dahi olaylarla sonuna kadar bağlantılı aktarılmış. Tekdüzelikten çıkmış bir roman; olasılıksız. Her an olayın kurgusunun değişmesi olasılık dahilind