Ana içeriğe atla

Liderin Zaafları

Liderliğin gerektirdiği kabiliyetler, bazen bilinçli bazen de bilinçsiz olarak kontrol dışı bir hale gelebilir. İlk bakışta avantaj gibi görünen bazı özellikler, bir liderin sonunu hazırlayacak bir dezavantaja dahi dönüşebilir.

Lideri zaaflarına kurban edebilecek 7 büyük kusur;

Gurur
Aslına bakılırsa doğru seviyedeki gurur, birçok lider için avantaj oluşturur. Çünkü gerçek bir liderin, karşıt görüşler altında ezilmemesini sağlayan en temel iki özelliği gururu ve fikirlerine olan güvenidir. Fakat bununla birlikte, bir liderin gururu ekibini veya çevresindeki diğer insanları ezerek, onların kabiliyetlerini örseleyecek noktaya geldiğinde ortaya son derece nahoş bir görüntü çıkar. Ve çoğu zaman ekibin özgüveni liderlerinin gururu altında ezilir.

Kıskançlık
Yalnız liderler için değil, tüm insanlar için kıskançlık tehlikeli bir özelliktir. İmrenme seviyesinin üzerine çıkan kıskançlık, başkalarının ve hatta kendi ekibindeki insanların başarılarını önlemeye çalışmakla bile son bulabilir. Bu tür liderlerin en göze çarpan özelliği, başka insanların başarılarını gölgeleyerek, kendilerini ön planda tutmaya çalışmalarıdır. Ve bu özellik de etrafındaki insanların çalışma arzularının ortadan kalkmasına sebep olur.

Öfke
Özellikle başarı saplantılı liderlerde görülen aşırı sinirlilik ve hata kaldıramama hali, çoğu kez ekibin parçalanmasıyla son bulur. Ekibinin hatalarına ve bazen yeterli seviyede olmayan başarılarına karşı bile öfkeyle tepki veren liderler, bir süre sonunda ekipleri üzerindeki kontrollerini kaybederler. Bu durumda ya ekip içindeki insanlar kendilerini soyutlar veya ekipten ayrılırlar, ya da halk arasındaki tabirle “yüzsüzleşerek” gelen her türlü eleştiri veya öfkeye karşı tepkisizleşirler.

Tembellik
Bir liderin ‘tembellik’ denen kavramla yan yana geldiği çok nadiren görülür. Fakat ender görülse de genellikle rehavete sebep olan bazı başarıların ardından, ekip liderlerinin tembelleştiği görülebilir. Bu durumu takip edecek olay ise, ekibin de tembelleşmesi ve çalışma arzusunu kaybetmesi olacaktır.

Kontrolsüz hırs
Liderlik kavramının özü ele alındığında, yeterli hırsa sahip olmayan bir insanın lider olması da lider olarak kalması da pek mümkün değildir. Bununla birlikte bir liderin kalitesini ve başarısını belirleyen en önemli özelliği, bu hırsı kontrol etme ve yönlendirme biçimidir. Büyük resmi görmeyi başaramayan bir lider, hırsıyla yalnızca ekibini ve kendisini tüketmekten ileriye gidemez.

Para tutkusu
Para elbette her insan için olduğu gibi liderler için de önemlidir. Fakat bir liderin başarısıyla genelde doğru orantılı olan şirket gelirleri, bazen liderlerin yanlış kaygılara düşmesine sebep olabilir. Veya ekibe yapılacak ödemeler üzerinde söz sahibi olan bir liderin, maddi kaygılarla ekibini motive edecek paraları ödemeyerek, ekibinin sahip olduğu iş sadakatini kaybedebilir.

Tamahkarlık
Tamahkar olmak, aslında kontrolsüz hırs ve diğer bazı yanlış motive etmenlerinin birleşmesiyle ortaya çıkar. Bu noktada belirleyici olan ikinci motive etmeni ne olursa olsun (başarı, para ve hatta fiziki açlık) fazlalaştığı noktada zarar verici hale gelmeye başlar. Bir liderin sahip olması gereken en temel özelliklerden birisi, hem ekibi hem de kendisi için dengeleyici rolü oynayabilmektir. Bunu başaramayan bir lider ancak freni bozuk bir aracın ilerleyebileceği kadar ileri gider ve bir noktadan sonda bir yerlere çarpması kaçınılmazdır.

Turhal Temizer

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

SharePoint 2010 - Content Query for Blog Posts

I hope this post will help many of you feel comfortable with using the Content Query Web Part. In this post I will walk you through the process of creating a content query web part and configuring it to show custom field types. I will also give details on how to use XSLT to stylize and format the data being pulled. I will be using the following scenario as an example. Say that you had a site collection with a top level publishing site. This publishing site would display a the most recent blog posts from all blog sites within its own site collection. To solve this problem we will use a Content Query Web Part and a customized ItemStyle.xsl using XSLT. Please note that the “SharePoint Server Publishing Infrastructure” needs to be enabled at the site collection to display the content query web part. Step 1: Add a Content Query Web Part to Page Navigate to the site that you want the blog posts to show up and click on edit page. Under Editing Tools in the Ribb

Olasılıksız - Kitap Yorum

Olasılıksız hayatımda okuduğum en iyi kitaptı. Tek çırpıda hiç sıkılmadan, eğlenerek okudum bu kitabı, tavsiyem sizinde okumanız. Kitabın kapağı ve içeriği ile ilgili kısa bilgi aşağıdadır. Olasılık, tahmin, düşünceler, nöbetler, karışıklıklar, ileriyi görebilme zannı, dejavu ve tabii ki olasılıksız şeyler. Bu kelimelerle içli dışlı olabileceğiniz, bütün bu kelimelerin yaşamdaki yerini kavrayabileceğiniz müthiş bir uyarlama. Adam Fawer' ın ortaya çıkardığı bu uyarlama romanın müthiş bir çalışmanın ve araştırmanın sonucu ortaya çıktığının kitabın başından sonuna kadar farkındasınız. Bu uyarlamasını, derin araştırmalarıyla birleştirip romanı tekdüzelikten çıkarıp müthiş bir yere koyduğu için de Fawer' a müteşekkir oluveriyorsunuz. Sıkıcı diye nitelendirebileceğiniz teorik bilgileri bile bir çırpıda okuyuveriyorsunuz. Teorik bilgiler dahi olaylarla sonuna kadar bağlantılı aktarılmış. Tekdüzelikten çıkmış bir roman; olasılıksız. Her an olayın kurgusunun değişmesi olasılık dahilind

.Net 3.5 SP1 – Full Install Packages (Tam Kurulum)

.Net Framework 3.5 SP1 ‘i bilgisayarınıza kurmak istediğinizde normal şartlar altında Microsoft ‘un sitesinde 2.7 mb ‘lik bir dosya indirir ve kurulum işlemlerinizi bu dosya üzerinden yaparsınız. Ancak bu indirmiş oluğunuz dosya yaklaşık 220 mb ‘lik veriyi internetten indirerek kurulum yapmaktadır. İnternet çıkışına izin verilmeyen kurumlar ve kuruluşlar için bu durum bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü aşağıdaki link yardımı ile tam yükleme paketini indirdikten sonra hiç internet ihtiyacınız olmadan .Net 3.5 SP1 ‘i kurabilmeniz mümkün olacaktır. Link