Ana içeriğe atla

The 5 Best Free Instagram Analytics Tools

Unlike many of the other popular social media platforms out there, Instagram doesn’t have its own analytics dashboard for users and brands to measure the engagement and effectiveness of their posts

Luckily, there are a ton of analytics tools out there that can be used, with some of the best ones even being free. With that said, here are the five best free Instagram analytics tools you should be utilizing.Best free Instagram analytics tools

Iconosquare (formerly known as Statigram)

Iconosquare, which some of you may know as Statigram, appeals to both the average social media user as well as big brands employing the social tool to increase business.

The desktop app provides both high-level and in-depth analytics, including the total number of likes received, a history of your most liked photos throughout the duration of your account, the average number of likes and comments you receive per photo, follower growth charts, and so much more.

But it doesn’t end there.

Iconosquare also allows users to add a custom Instagram tab to their Facebook pages to boost cross-channel engagement, and the social tool also has an embed feature to showcase your Instagram photo gallery on your website.

If you don’t mind paying to play on Instagram, you can also utilize Iconosquare’s content functionality, which lets you create Instagram contests and promotions to increase your follower base and engage with your community.

SimplyMeasured

If you need to present a high-level summary of your brand’s Instagram account to your team or management executives, you’ll want to check out SimplyMeasured’s free Instagram user report.

The web-based report is available for accounts that have up to 25,000 followers, and users can expect to receive a comprehensive two-month report that reports analytical data like average engagement per photo, keyword analysis for comments, most active followers, best time to post to receive the most engagement, top locations and filters, and so much more.

For a free report, it’s arguably the best and easiest breakdown that you’re going to get.

InstaFollow

This mobile app—available to both iOS and Android users—is a simple tool that provides insight specifically about your follower base.

Upon downloading the app and syncing it up with your Instagram account, you’ll be able to:

Track new followers and unfollowers

Track followers who you don’t follow back

Track users who you follow that don’t follow you back

Follow and unfollow users with a simple tap inside the app

With this type of data at your fingertips, you’ll be able to get a better handle on who your followers are and how you can increase your following.

Union Metrics

Similar to SimplyMeasured, Union Metrics also has a web-based tool where users can receive statistics and data about their Instagram account “in just two minutes,” according to the company.

Union Metrics boasts that they’ve incorporated some of the algorithm from their paid tool into the free report, which includes data such as when the best time to post is, what hashtags receive the most engagement, who your top fans and followers are, and what type of content you should either produce more of or cut back on.

Though not as insightful as SimplyMeasured, Union Metrics is still worth two minutes of your time for some really great data.

Crowdfire (formerly known as JustUnfollow)

Crowdfire is a free Instagram and Twitter analytics tool that can be used on both the web and via mobile device (on iOS and Android).

The app is essentially a relationship management tool, helping users find and identify who their inactive followers are as well as who is unfollowing them. The free tool also helps you find new follower opportunities, locating relevant users to follow based on your current following habits and hashtags.

Additionally, have you ever taken a photo and forgot to post it to your IG account? With Crowdfire, you can set up the app to remind you to upload a photo at a specific time to post to your account.

As a brand, there's no point in putting in the effort to make social work for you if you're not going to track, measure, and act on the results. Deploy these free Instagram analytics tools and start making more educated decisions in your social marketing.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Olasılıksız - Kitap Yorum

Olasılıksız hayatımda okuduğum en iyi kitaptı. Tek çırpıda hiç sıkılmadan, eğlenerek okudum bu kitabı, tavsiyem sizinde okumanız.Kitabın kapağı ve içeriği ile ilgili kısa bilgi aşağıdadır.Olasılık, tahmin, düşünceler, nöbetler, karışıklıklar, ileriyi görebilme zannı, dejavu ve tabii ki olasılıksız şeyler. Bu kelimelerle içli dışlı olabileceğiniz, bütün bu kelimelerin yaşamdaki yerini kavrayabileceğiniz müthiş bir uyarlama.Adam Fawer' ın ortaya çıkardığı bu uyarlama romanın müthiş bir çalışmanın ve araştırmanın sonucu ortaya çıktığının kitabın başından sonuna kadar farkındasınız. Bu uyarlamasını, derin araştırmalarıyla birleştirip romanı tekdüzelikten çıkarıp müthiş bir yere koyduğu için de Fawer' a müteşekkir oluveriyorsunuz. Sıkıcı diye nitelendirebileceğiniz teorik bilgileri bile bir çırpıda okuyuveriyorsunuz. Teorik bilgiler dahi olaylarla sonuna kadar bağlantılı aktarılmış. Tekdüzelikten çıkmış bir roman; olasılıksız. Her an olayın kurgusunun değişmesi olasılık dahilinde. …

.Net 3.5 SP1 – Full Install Packages (Tam Kurulum)

.Net Framework 3.5 SP1 ‘i bilgisayarınıza kurmak istediğinizde normal şartlar altında Microsoft ‘un sitesinde 2.7 mb ‘lik bir dosya indirir ve kurulum işlemlerinizi bu dosya üzerinden yaparsınız. Ancak bu indirmiş oluğunuz dosya yaklaşık 220 mb ‘lik veriyi internetten indirerek kurulum yapmaktadır. İnternet çıkışına izin verilmeyen kurumlar ve kuruluşlar için bu durum bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü aşağıdaki link yardımı ile tam yükleme paketini indirdikten sonra hiç internet ihtiyacınız olmadan .Net 3.5 SP1 ‘i kurabilmeniz mümkün olacaktır.Link

Çoklu Dil Desteği – Veri Tabanı Tasarım Örnekleri ile

Zaman içerisinde karşımıza çok farklı projeler gelebilmektedir. Ancak bu projeler içerisinde özellikle de global ölçekli ya da bu ölçekte uygulama geliştiren firmalarda bazı temel gereksinimler sürekli olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu gereksinimlerden biri ve belki de en önemlisi olan çoklu dil desteğinin veri tabanı (DB) katmanında nasıl yapıldığını kısa ve hızlıca inceliyor olacağız.Öncelikle çoklu dil desteği dediğimizde aklımıza gelen ilk çözüm yolu *.resx dosyalarını kullanmak gelmektedir. Ancak bu uzaktan yönetilen ya da anlık olarak metin değişikliği gereksinimi bulunan uygulamalarda bazı ufak problemler çıkartabilmektedir.Ne gibi problemler derseniz; iki grupta inceleyebiliriz. Web projeleri ve windows üzerinde çalışan projeler.Web projelerinde IIS üzerinde yer alan bir *.resx dosyasını değiştirdiğinizde son kullanıcı tarafında etkisi hemen görülmeyebilir. Cache mekanizmaları sebebiyle ortalama 15-30 dakika arasında bir görüntüleme süre farkı ile karşılaşabiliriz. Faha köt…