Ana içeriğe atla

SharePoint 2010–Veri Tabani Loglama (Logging Database)

SharePoint ile uğraşan insanların en sık sorduğu sorulardan biri portalın içerisinde yapılan işlemleri veri tabanında nasıl loglayabilirim oluyor. Ayrıca bu soru oldukça güzeldir. Neden derseniz portal yöneticisi sisteme dahil olan kişilerin hareketlerini takip edebilir. Gerekirse sorun olmuş bir durumu bu loglar yardımı ile çözüm üretebilir. Biz de bu yazımızda SharePoint 2010 ‘da veri tabanı loglama için ne tür işlemler yapmamız gerektiğini inceliyor olacağız.

 

Öncelikle bu işlemin adı veri tabanı loglama olduğu için öncelikli işlemi management studio içerisinde işlemleri gerçekleştiriyoruz. SharePoint instance ı içerisinde WSS_Logging veri tabanından yararlanıyor olacağız.

 

1

 

Portal içerisinde yer alan WebPart, Site, Reports, Application Pages v.b. gibi bölümlere son kullanıcılar tarafından yapılan istekler WSS_Logging veri tabanı içerisinde yer alan tablolarda yer alır. Bunlar ile ilgili rapor alınmak istendiğinizde ise view lar içerisinde yer alan RequestUsage yardımı ile bu işlemi gerçekleştirebiliriz. Peki bu view ‘in içerisinde neler var. İsterseniz bir göz atalım.

 

2

Yukarıda yer alan sorguyu çalıştırdığımızda ise hiç bir kayıt gelmediğini gözlemleriz. İşte şimdi sistem içerisinde her işlemin loglanması için yapılması gerekenleri adım adım inceleyelim.

 

SharePoint 2010 Central Administrator sayfasının içerisinde yer alna Monitoring tabından Configure usage and health data collection linkine tıklıyoruz.

3


Karşımıza çıkan ekranda gerekli ayarlamaları yapabilmemiz için seçenekler yer almaktadır. Bu sayfayı aşağıdaki gibi olacak şekilde düzenliyoruz.

 

4

5


Ayarlamaları tamamldıktan sonra loglanan verilerin hangi sıklıkla veri tabanına ekleneceği ile ilgili bilgi girmemiz gerekmektedir. Bunun için ise Logging Schedule yapmamız gerekecek. Edit Timer Job bölümü bizim isteklerimizi karşılayacak naçizane bölümdür. Smile

6

 

Yapmış olduğumuz işlemler sonrasında loglarımız otomatik olarak veri tabanına atılır oldu.

7

 

Herkese iyi günler…

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

SharePoint 2010 - Content Query for Blog Posts

I hope this post will help many of you feel comfortable with using the Content Query Web Part. In this post I will walk you through the process of creating a content query web part and configuring it to show custom field types. I will also give details on how to use XSLT to stylize and format the data being pulled. I will be using the following scenario as an example. Say that you had a site collection with a top level publishing site. This publishing site would display a the most recent blog posts from all blog sites within its own site collection. To solve this problem we will use a Content Query Web Part and a customized ItemStyle.xsl using XSLT. Please note that the “SharePoint Server Publishing Infrastructure” needs to be enabled at the site collection to display the content query web part. Step 1: Add a Content Query Web Part to Page Navigate to the site that you want the blog posts to show up and click on edit page. Under Editing Tools in the Ribb

.Net 3.5 SP1 – Full Install Packages (Tam Kurulum)

.Net Framework 3.5 SP1 ‘i bilgisayarınıza kurmak istediğinizde normal şartlar altında Microsoft ‘un sitesinde 2.7 mb ‘lik bir dosya indirir ve kurulum işlemlerinizi bu dosya üzerinden yaparsınız. Ancak bu indirmiş oluğunuz dosya yaklaşık 220 mb ‘lik veriyi internetten indirerek kurulum yapmaktadır. İnternet çıkışına izin verilmeyen kurumlar ve kuruluşlar için bu durum bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü aşağıdaki link yardımı ile tam yükleme paketini indirdikten sonra hiç internet ihtiyacınız olmadan .Net 3.5 SP1 ‘i kurabilmeniz mümkün olacaktır. Link

Microsoft .Net Framework 3.0 & 3.5 Full Download

.Net ile yazılım geliştiricilerin özelliklede Framework 3.x ile geliştirenlerin başlıca sorunu kurulum dosyası hazırladıklarında .Net Framework ‘ü kurmak için internete bağlanmalarıdır. Çünkü kurulum dosyaları 2-3 MB arasıdır. Yavaş internet kullanıcılarında ve kurumsal şirketlerde projelerin çok ama çok geç kurulmasına sebep olmaktadır. Bu sebepten ötürü sizlere .Net 3.x Framework ‘lerin tam kurulabilir paketlerinin linklerini sizlere sunuyorum. Umarım yararlı olur. Microsoft .NET Framework 3.5 Setup 32-bit version (Boyut(Size): ~200MB Microsoft .NET Framework 3.0 Setup 32-bit Version (Boyut(Size): ~50MB) 64-bit Version (Boyut(Size): ~90MB) Herkese iyi çalışmalar, kolay kurumlar diliyorum. :)