Ana içeriğe atla

SharePoint Autonumber Custom List Field

  1. Open your web site in SPD.
  2. Create a new workflow. In the File menu, select New->Workflow...
  3. In the dialog that appears, give the workflow a name, e.g. "Assign Customer Number". In the drop-down list below, choose to connect the workflow to the list you want to assign autonumbers to (In this case, this would be a list called Customers). Then check the middle option of the three check boxes below, "Start this workflow automatically when a new item is created".
  4. On the same dialog, there is a button at the bottom called "Variables...". Click it. Choose "Add", name it "mNumber" and make it of type "Number". Click OK, and OK again. Now, click "Next" in the dialog.
  5. You can leave the step name as is ("Step 1"). Leave the "Condition" empty, and click the "Actions" button. In the menu that appears, select "Set workflow variable". This will add an action to the list to the right of the Actions button. Now you need to set up this action. Click the link "Workflow variable", this will open a small dropdown list. Select "Variable: mNumber". Then click the next link, "value". This will display a textbox and a small button in place of the link. Click the button ("Show databindings"). This will bring up a new dialog, where you will select the value to assign to the "mNumber" variable. In the "Data Source" drop down, select "Unique Numbers". In the drop down just below ("Field:") select "NextNumber". Now, the dialog will be expanded with a "Find list object" section. In the drop down "Field:", select "Unique Numbers:Title", and in the value box below, typeCUSTOMERNO. Click OK. SPD will now give a warning that the look up might return more than one value, just select "Yes" to continue here.
  6. Now you add one more action. Click the "Actions" button and select "Set field in current object". Click the "field" link in the new action, and in the list that appears, select the field in your list that is the target of the autonumber (e.g. "CustomerNo"). Then click the "value" link, and once again click the little button that appears ("Show databindings"). This time, in the "Data Source" drop down, select "Workflow data", and then in the next drop down, select the variable "mNumber". Click OK.
  7. Add yet another action, this time choose the "Update list item" action. Click the link in the new action, "update list object in this list". This brings up another dialog, in the "List" drop down, select "Unique Numbers". Click the "Add" button just below to the right, and in the new dialog's first drop down ("Set this field:"), select "LastNumber" and to the right of the "To this value:" text box, click the formula button. Again, a new dialog appears, in the "Data Source" dropdown, select "Workflow data" and then in the "Field" drop down, select "Variable: mNumber". Click OK twice to get back to the "Update list item" dialog. Now, once again in the "Find list object" section, select "Unique Numbers:Title", and type in the value CUSTOMERNO. SPD will give a warning again, click "Yes".
  8. That's it. Click the "Finish" button, and if all is well, the workflow will be created.

Now, everytime you add a new item to the "Customers" list, this workflow will run and assign an auto-incrementing number to the "CustomerNo" field.

Hope this helps,
Source

Turhal Temizer

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Olasılıksız - Kitap Yorum

Olasılıksız hayatımda okuduğum en iyi kitaptı. Tek çırpıda hiç sıkılmadan, eğlenerek okudum bu kitabı, tavsiyem sizinde okumanız.Kitabın kapağı ve içeriği ile ilgili kısa bilgi aşağıdadır.Olasılık, tahmin, düşünceler, nöbetler, karışıklıklar, ileriyi görebilme zannı, dejavu ve tabii ki olasılıksız şeyler. Bu kelimelerle içli dışlı olabileceğiniz, bütün bu kelimelerin yaşamdaki yerini kavrayabileceğiniz müthiş bir uyarlama.Adam Fawer' ın ortaya çıkardığı bu uyarlama romanın müthiş bir çalışmanın ve araştırmanın sonucu ortaya çıktığının kitabın başından sonuna kadar farkındasınız. Bu uyarlamasını, derin araştırmalarıyla birleştirip romanı tekdüzelikten çıkarıp müthiş bir yere koyduğu için de Fawer' a müteşekkir oluveriyorsunuz. Sıkıcı diye nitelendirebileceğiniz teorik bilgileri bile bir çırpıda okuyuveriyorsunuz. Teorik bilgiler dahi olaylarla sonuna kadar bağlantılı aktarılmış. Tekdüzelikten çıkmış bir roman; olasılıksız. Her an olayın kurgusunun değişmesi olasılık dahilinde. …

.Net 3.5 SP1 – Full Install Packages (Tam Kurulum)

.Net Framework 3.5 SP1 ‘i bilgisayarınıza kurmak istediğinizde normal şartlar altında Microsoft ‘un sitesinde 2.7 mb ‘lik bir dosya indirir ve kurulum işlemlerinizi bu dosya üzerinden yaparsınız. Ancak bu indirmiş oluğunuz dosya yaklaşık 220 mb ‘lik veriyi internetten indirerek kurulum yapmaktadır. İnternet çıkışına izin verilmeyen kurumlar ve kuruluşlar için bu durum bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sebepten ötürü aşağıdaki link yardımı ile tam yükleme paketini indirdikten sonra hiç internet ihtiyacınız olmadan .Net 3.5 SP1 ‘i kurabilmeniz mümkün olacaktır.Link

Çoklu Dil Desteği – Veri Tabanı Tasarım Örnekleri ile

Zaman içerisinde karşımıza çok farklı projeler gelebilmektedir. Ancak bu projeler içerisinde özellikle de global ölçekli ya da bu ölçekte uygulama geliştiren firmalarda bazı temel gereksinimler sürekli olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu gereksinimlerden biri ve belki de en önemlisi olan çoklu dil desteğinin veri tabanı (DB) katmanında nasıl yapıldığını kısa ve hızlıca inceliyor olacağız.Öncelikle çoklu dil desteği dediğimizde aklımıza gelen ilk çözüm yolu *.resx dosyalarını kullanmak gelmektedir. Ancak bu uzaktan yönetilen ya da anlık olarak metin değişikliği gereksinimi bulunan uygulamalarda bazı ufak problemler çıkartabilmektedir.Ne gibi problemler derseniz; iki grupta inceleyebiliriz. Web projeleri ve windows üzerinde çalışan projeler.Web projelerinde IIS üzerinde yer alan bir *.resx dosyasını değiştirdiğinizde son kullanıcı tarafında etkisi hemen görülmeyebilir. Cache mekanizmaları sebebiyle ortalama 15-30 dakika arasında bir görüntüleme süre farkı ile karşılaşabiliriz. Faha köt…